Zbraně aneb Násada od koštěte stačí?

11. listopadu 2007 v 14:48 | Darth Victory |  Šerm a věci okolo...
Odpověď je jednoduchá. Ano i ne. Pro začátečníka, který v životě nedržel zbraň v ruce rozhodně ano. Pokud se nespecializujete na kvalitní šerm s efekty a choreografií, která je téměř jako ve skutečnosti, můžete být bez obav. Ale pozor-jakmile začnete dávat rány, máte po násadě. Ale nejedná se jen o to, zda-li to má nebo nemá násada být(pokud se pro ni přeci jen rozhodnete, není nejvhodnější, aby na jejím konci bylo stále koště). Tady rozhoduje velké množství dalších podmínek…
Délka. Snad nejproblematičtější požadavek dobré zbraně. Správný meč(single) by měl být dlouhý do pasu majitele. To je ta délka, která je ideální. Kratší meč se opravdu nedoporučuje, protože by vás nepřítel zabil během tří vteřin. Delší ale v žádném případě také ne, protože se zabijete během tří vteřin sami. Správný double by oproti tomu měl být dlouhý nad hlavu majitele, a to asi tři čtvrtě metru. Bohužel, sehnat správně dlouhý double je téměř nemožné, takže tady je tolerance větší, takže když je o trošku kratší, zas tolik to nevadí, protože je silnější zbraní, než single, tudíž vás nepřítel nezabije během pár vteřin.
Kvalita. Kvalitu zbraně nikdy nepodceňujte! I kdyby byl váš klacek na prosto dokonalý, ale byl ztrouchnivělý, zahoďte ho, protože s ním nezašermujete vůbce nic. Až najdete vhodného kandidáta pro vaši zbraň, pořádně s ním flákněte třeba o strom. Pokud klacek vydrží bez újmy, berte. A snad se vám později nestane, že vám meč křupne uprostřed rvačky.
Tloušťka. Správná zbraň by vám, jednoduše řečeno, měla sednout do ruky. Pokud bude moc široká a nebudete ji moct pořádně držet-bude vám padat z ruky, poznáte to. Na druhou stranu tloušťka bambusové tyčky není také ideální, přestože se nedá říct, že je špatná. Nemohu vám ji však doporučit, protože je příliš úzká a taky se vám nebude moc dobře držet.
Váha. Tak to myslím, že není tak náročné kritérium. Pokud s klackem nejste schopni se hnout, není to nejvhodnější. Opět musím upozornit na nevhodnost bambusových tyček v tomto směru. Prostě pokud máte normální klacek, je to ideální. Násady od koštěte mají váhu přímo předpisovou. Těžší meč je výhodnější, protože má švih a je nebezpečnější. Ale nepřežeňte to!! U doublu se snese větší váha, ale single by měl být tak těžký, aby se sním daly v pohodně dělat osmičky, aby se dal dobře protáčet a to jednou rukou!
Všeobecné předpoklady. Nejobšírnější, ale přesto důležité předpoklady. Klacek by měl být rovný, ne zahnutý a ideálně by se měl ke špičce zužovat. Taky by z něj neměly létat třísky a suky by se na něm neměly vyskytovat. Prostě rovný hladký klacek.
No, takže shrňme to. Vaše zbraň je ideální-poměrně lehký do ruky sednoucí, pevný klacek se zužující se čepelí, dostatečnou délkou(do pasu), pokud možno vysoustružený-proti třískám bezva obrana. Pokud takovouto zbraň seženete, jste šťastným člověkem. Ale tato kritéria jsou jen informativní, protože vaše zbraň musí vyhovovat jen a jen vám. Vy jste ti, kdo budou šermovat, takže na vás záleží tloušťka váha a v podstatě i délka meče.
Tak hodně štěstí, protože sehnat správnou zbraň není žádná legrace!
Nezabme se!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RIKI RIKI | 4. prosince 2008 v 15:19 | Reagovat

a co takhle ČÍNSKÁ RŮŽE?

2 Annie Annie | 24. prosince 2008 v 18:13 | Reagovat

Fakt, chtělo by to troch upřesnit. Na naše poměry je jakákoliv profesionálnější zbraň zbytečný luxus; ostatně, proč ji mít, když si občas sestavíš nějakou bitku, zajedeš do domu se zahradou a a různě ji převtáříš, vylepšuješ a podobné? Když to všechno děláš čistě pro zábavu stylem 'udělej si sám', je zbytečné kupovat nebo draze vyrábět profesionální zbraně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama