Leden 2008

Chraňte naše oči!

31. ledna 2008 v 19:53 | D.V. |  Protest action
Chraňte naše oči! Takto se jmenuje naše první protest action na tomto blogu. Vychází z naší společné vlastnosti, či spíše vkusu. A je ve všech ohledech skutečně aktuální.
Pokud chcete ušetřit naše oči a náš zdravý rozum, prosím, zakažte barbie styl! Růžová, růžová a opět růžová, dokonalé úsměvy a postava, blond vlnité vlásky a nalíčení jako maska - řekněte tomuhle ne! Barbie styl je jeden z nejhroznějších stylů oblékání a života vůbec! Je to také příčina mnohých anorexií a podobných poruch potravy, šetřte naše oči od těch "dokonalých slečen" a neuvěřitelného množství sladkých serepetiček a oblečků! Zachaňte nás!
Zabraňme dalšímu otročení, používejte rozum, prosím! A pokud tento styl musíte propagovat, tak nám aspoň nechoďte na oči. Zkrátka, šetřte nás, odpůrce barbie stylu, toho děsného pohledu na růžovou bombu! Děkujeme vám za to!
Chraňte naše oči!

Mistrovské zkoušky Darth Nemesis

30. ledna 2008 v 21:28 | D.V. |  Flotila v jednotlivcích
Jak už je asi známo, Darth Nemesis skládá mistrovské zkoušky. Není to věc jednoduchá, padawan musí projevit jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti i připravenost na to, být mistrem a cvičit nové padawany. Proto se, také díky nepříznivým podmínkám a nedostatku času, někdy zkoušky značně protáhnou.
Darth Nemesis začala celkem úspěšně. Její velký podíl na vymýšlení choreografií v podstatě ve všech bitkách ji ušetřil úkolu vymyslet a s padawanem nacvičit vlastní bitku. Avšak část připravenosti na výcvik neodpadla, takže v poslední době byla Adi Gallia cele svěřena do rukou Darth Nemesis a cvičena v šermu a dalších dovednostech. Tato část, až ji budu mít příležitost ohodnotit, bude tvořit pravděpodobně nejdůležitější část celého výsledku zkoušek. U Adi musím zaznamenat pokrok.
A to ve všech oblastech. Ovládání několika základních choreografií a prvků je začátkem, další je improvizace a další pokročilejší šermířské prvky. No, uvidíme.
Teoretickou část splnila Darth Nemesis až na několik malých chyb dobře, takže tady problém nebyl. Zkouška měla několik základních otázek a zahrnovala jedůležitější pravidla a zásady, kterými by se měli všichni Jedi i Sith řídit.
Zručnost při šermu, jak jsem posoudila sama, ovládá Darth Nemesis také velmi dobře. Choreografii z nás ovládá nejlépe a je možné, že je nejlepší z Flotily v šermu s klasickým lightsaberem. Jediné, co jí dělá problémy, je improvizace, takže na té ještě budeme muset trošku zapracovat.
Jinak si myslím, že Darth Nemesis dovede zkoušky ke zdárnému konci a stane se Sithskou mistryní s právoplatně splněnou zkouškou. Přeju jí do toho mnoho štětstí!
A taky doufám, že nezapomene na to, že jsem byla její mistryní a že jí zůstávám i pojejím jmenování a udělení titulu, stále mírně nadřazená.
Tak se nezab!

Nejslavnější Sith a Jedi

29. ledna 2008 v 18:53 | D.V. |  Star Wars
Ve Star Wars se vyskytuje obrovké množství Jediů. Ptáte se ale, čím to, že někteří jsou víc v popředí, než jiní? Zde rozeberu, proč jsou někteří Jediové a Sithové slavnější a známější, než jiní.
Yoda - Každý z nás jistě zná toho malého zeleného mistra se třemi prsty ve vlastnoručně tkaném ohozu. Vždy má zelený světelný meč, toho jste si také jistě všimli. A přestože je třikrát menší, než všichni ostatní, vypadá jako ufon a belhá se pomalinku o svojí dřevěné berličce, je nejmocnější a nejmoudřejší ze všech těch elegantních, vysokých a normálně vypadajících, mistrů i nemistrů Jedi. V Epizodě 2 naprosto v pohodě zahnal na útěk hraběte Dooku, se kterým se tam neúspěšně lopotili Anakin a Obi. Ve třetí Epizodě bojoval se Sithským mistrem Darthem Sidiousem a taky to nedopadlo tak hrozně. Všichni se na něj obrací pro jeho moudrost, nasbíranou nejen životními zkušenostmi, kterých má za těch pár století svého života, poměrně habaděj.
Qui-Gonn Jinn - Tak tento mistr se vyskytuje jen v Epizodě 1. Že by to bylo tím, že ho tam hnedka Darth Maul zabije? Tak úplně nemožné, to není, ne? Vyznačuje se hlavně tím, že vycvičil Obi-wana. Jinak zas tak nic zvláštního neudělal.
Obi-wan Kenobi - Tak tento hezoun nám prostupuje celým příběhem. Od první epizody, kdy jako skrupulózní učedník poslouchá na slovo svého mistra, přes výcvik Anakina, až po jeho rádoby potrestání, po výcvik Luka a nechání se zabít Anakinem, v té době Darthem Vaderem. Vlastně neustále cvičí nové učedníky, kteří se mu z padesáti procent trhnou na temnou stranu. Takže, pokud chcete být Sith a nechcete tam být jakože alibisticky od začátku, tak doporučuju tohohle mistra.
Anakin Skywalker - Taky ho tu máme ve všech epizodách. Někdo ho pamatuje z první jako klučinu, který létá v kluzácích, jiný zase jako dospívajícího studentíka z druhé, pak jako zvrhávajícího se padawana a ten zbytek jako Darth Vadera, i když tam už nejdou tak rozeznávat rysy, obzvláště obličejové.
Vyzbačil se zejména tím, že velí celému Impériu a je tátou Luka, který ho nakonec tak trošku... ale ne, nezabije. Je to učedník Darta Sidiouse, ale o tom ještě později. Je hrozně zbrklej a to se holt projevilo.
Luke Skywalker - Tak to je v podstatě hlavní hrdina čtvrté a páté epizody. Slavným je hlavně proto, že má tátu na vysokých místech, to ale jako správný venkovský klučina, netuší. Taky netuší, co ten jeho povedený otec všechno proved, není tedy divu, že ho to docela překvapí. Vycvičil se v podstatě sám, i když nějaké ty základy od mistrů Jedi tam jsou taky. jeho typickým znakem je hlavně teda to, že zachraňuje všechny okolo a sem tam to hodně zvrtá... Ale tak stane se posledním mistrem Jedi v galaxii, samo že se jmenuje sám, a cvičí další studenty.
Mace Windu - Náš oblíbený černý mistr Jedi, kterého ošklivě zabije Darth Sidioud kvůli podrazu Anakina. Slavným se stal pro svou moc, která nebyla nijak malá a taky pro to, že jako jeden z mála používal Vaapadu. Byl jeden z moudrých a mocných mistrů Jedi, kteří trestali zlo a chránili spravedlnost, ovšem nebylo mu souzeno přežít déle jak do třetí epizody.
Darth Maul - Tak tenhle náš oblíbený Sith se vyskytuje jen v první epizodě, kde se - celkem úspěšně - pokouší zabít Qui-Gonn Jinna i jeho učedníka Obi-wana. Vyznačuje se hlavně svým dost hustým červenočerným zjevem a rohama. Mimo jiné i doublelightsaberem a nedosažitelnou technikou při boji. Salta, otáčky, bleskové obraty a prostě dokonalost SW šermu vůbec. Jen těžko bychom hledali technicky krásnější souboj než Duel of the Fates, ve kterém umře Qui-Gonn a následně i Maul.
Darth Vader - Tak to je druhé jméno zvrhlíka, který se dříve nazýval Anakin Skywalker. Co dodat? Jeden z nejobávanějších a nejkrutějších Sithů v galaxii. Až teprve když ho dostane jeho synáček Luke - jasně že ho neporazí v boji, ale Vader doplatí na svůj otcovský jemnocit - uvědomí si happyendově svou chybu a přejde zpět.
Darth Sidious - A konečně někdo pořádný! Tak tohohle Sithského mistra známe nejdřív jako Palpatina. Ovšem z hodného senátora se vyklube ošklivý Sith, který pozabíjí pár velmi nadějných Jediů. Pak se nechá trapně skoro zabít Winduem, na kterém si ale vyzkouší svou oblíbenou zbraň, blesky. Tento Sith jako jediný téměř nebojuje pomocí světelného meče, výhradně z blesky. A to z něj učinilo velmi mocného a nebezpečného protivníka. Umře až v poslední epizodě, to mě fakt dostalo copak neovládá levitaci, a to tím, že ho jeho učedník hodí do roury!
Tak toto jsou ti nejslavnější Jediové a Sithové, které jsme měli možnost poznat v SW. Samozřejmě, že skutečné číslo všech Sithů a Jediů by bylo mnohem, ale mnohem větší. Hlavně teda těch Jediů. Ale o těch snad někdy příště.

Trénink - ulítávající scénáře a ping pong s hradbou

27. ledna 2008 v 12:57 | D.V. |  Zápisky z tréninků
Tak se odehrál první trénink v tomto roce. Přestože jsme tam byly jen já a Nemesis, bylo to fajn a rozhodně to byl účelný a produktivní trénink. Taky jsme se po Vánocích trošku rozhýbaly a zopakovaly skoro všechny naše choreografie.
14:05
Odvoz mi přijel před barák, luxusní, že? Já vim, ale tak když tam Annie i s tátou jedou autem, tak mě vzali s sebou. Dojeli jsme a v podstatě hned jsme začaly trénovat. Začaly jsme starou bitkou, částí, kde jsem jen já a Nemesis, ten zbytek jaksi bez Obi nejde. Brzy už jsme to daly i bez scénáře, dokonce jsem se tam zbavila toho zlozvyku jít po svém machr protáčení a pár úderech na jedničku. TO už fakt chtělo, protože Nemesis mi začala vyhrožovat s tím, že mě sesadí. No, to víš že jo!
Asi se nechám jen tak sesadit, ne? Tssss. Zažívaly jsme opravdu krušné chvíle. Když jsme zkřížily meče, tak Nemesis náhle zařvala z plných plic "Bacha!" A rozběhla se kamsi za mě. No teda, takhle mě děsit! Říkala jsem si, co se děje, než jsem spatřila, jak Annie honí papír se scénářem, který už vítr odfoukl o pár metrů dál... Foukalo fakt hrozivě, naštěstí jsme měly jeden meč navíc, takže jsme zatížily scénář mečem.Ještě že to je jedn dřevo a ne světelný meč:-D Když už nám to šlo, tak jsme začaly se starou bitkou. Bylo to fakt nesrovnatelný s tím pátým tréninkem, šlo nám to dobře. Potom jsme se soustředily na výcvikovou bitku a po několika zdokonaleních a vylepšovácích jsme si řekly, že je čas na pauzu. Jsem totiž po chřipce, takže mě to docela vycuclo, no...
Tak jsme si sedly na houpačku a chvíli tak nějak kecaly, než jsme se rozhodly jít dovnitř. Byla totiž hrozná kosaaaaaa! Vevnitř jsme se rozhodovaly, co budeme dělat a Annie se vytasila s návrhem,
že bysme mohly hrát ping pong. No to jsem nemohla odmítnout! Vzaly jsme takové jedno prkno a položily ho na podlahu, fakt stůl na ping pong za všechny prachy, to vám teda řeknu! Chvíli jsme si tak symbolicky pinkaly, než přišel táta Nemesis a stůl nám neskonale vylepšil druhým prknem a "síťkou". Předstatvte si asi čtvrt metru široký a na dvě pálky vysoký kus molitanu. Síťka? Ne! Hradba! Ale nakonec se nám to podařilo ještě zdokonalit dalším prknem, které jsme našly.
17:00
Následovala svačina s debatou ČEZ zloděj - ano nebo ne? Bylo to fakt dobrý, děkujeme babičce Annie!
Pak jsme sa vrátily k pingpongu. Tam jsme debatily na téma povahy a jak jsme se vlastně zkamarádily. Došly jsme k docela zajímavým výsledkům. No nic, to tu nebudu rozebírat, bylo by to na dlouho.
Trénink to byl fakt dobrej, určitě efektivní.
Tak už se těším zase někdy příště!
Nezabme se!

Ustálené pojmy

21. ledna 2008 v 16:22 | D.V. |  Technika a styl
V SW-šermu, alespoň v tom našem a u našich několika kolegů, jsou některé ustálené pojmy, které vám názvem neřeknou o svém charakteru v podstatě nic. Takže, abyste byli aspoň trošku moudří, vám některé z těchto pojmů vysvětlím a objasním...
Hodiny - jeden z nejzákladnějších pojmů, spočívá v obloukovém přešvihu nebo strhnutí mečem z jedničky na pětku či na šestku, směrem nahoru (z pětky nebo šestky na jedničku) jsou to pak obrácené hodiny
Půlotočka do ... (nejčastěji do pětky nebo do šestky) - počáteční úder na pětku může být veden z jakékoli pozice, následně se útočník pozadu otáčí a v podstatě poslepu útočí na druhou stranu
Osmička - tak tady název trošku vypovídá, je to švih mečem ve výšce, no asi pasu, ve tvaru vodorovné osmičky, síla úderů směřuje odspoda nahoru, vrchní linie osmičky jsou tudíž jen domáchnutím, pozn. s doublem nemožné, tam jsou pak zase třeba kruhy okolo těla, protáčení nad hlavou nebo stylizované otočky a to třeba i s výskokem, ale je to dooost o hubu...
Profi kryt - tak tohle je náš slang, samozřejmě je to ironie, protože profi kryt je v podstatě chyba a vypovídá o nezvládnutém normálním krytí a o neschopnosti obrany!, spočívá v co nejzkroucenější pozici u obrany se špatným držením meče, nejčastěji se vyskytuje jako držení meče oběma rukama směrem dolů, jako obrana pasu
Zkřížení - delší pauzička ve zkřížené pozici mečů, následuje odhození, teda v drtivé většině případů
Sekvence - sled úderů jdoucích rychle po sobě bez větších prostojů a akrobatických prvků, často opakující se údery víckrát po sobě, hlavní je prostě rychlost
Odhoz - sice to vypadá banálně, ale i odhozy jsou důležitými a často zblbnutými prvky, je totiž důležitá aktivita obou členů, oba se musí aktivně podílet na odhozu a působit proti sobě, odhodí je to tudíž oba, takže po pár vteřin jsou oba neschopní útoku, nikole odhození jedním člověkem a následný okamžitý útok, to je zase odkopnutí nebo tak něco
ú5a, ú5b apod. - tzv. nouzové zápisy, spočívají v úderech vedených na tu samou zónu, ale jiného charakteru, například pětka, půlotočka a zase na pětku, tudíž jsou to vlastně půlotočky na druhou stranu nebo tak nějak
Tak momentálně už mě nic jiného nenapadá, ale časem sem možná něco přibyde, protože ustálených pojmů je hodně. Jo a určitě sem hodím něco pro double, protože s tím se dají dělat zase úplně jiné vylomeniny a jiné zase vůbec...

Trénink Xtý

20. ledna 2008 v 20:14 | Annie(Nemesis) |  Zápisky z tréninků
Už se tady dlouho nic nehnulo. A dlouho se nic nehnulo ani ohledně choreografií. V sobotu jsme jely s Adi do Dušnik... i když to snad ani trénink nebyl.... Adi poprvé v životě zkoušela svoji choreografii v dva měsíce staré bitce.
Přijedeme klasicky autembusem, klasicky přijdeme k babičce a ohlásíme se. A bereme meče, papír tréninkové bitky a míříme na zahradu.
A zjišťujeme, že vůbec nic neumíme.
Tedy... že já už vůbec nic neumím. Adi má alibi, tu jsem s bitkou teprve seznamovala, ale já jsem si ji měla pamatovat a nedala jsem bez papíru ani pár prvních úderů. Ach ta úroveň... No, bitku jsme přejely jednou. Pak jsme se vrhly na Starou dobrou.
Starou bitku jsme také přejely jednou, vlastně jenom jednu polovinu. Pak jsem Adi ukazovala modifikace, které Victory zavrhla, ale první sekvence pak nevypadá tak strašlivě strojeně. Tím to skončilo. Vzaly jsme foťák a šly jsme do lesů ke Skorotínu.
A taky jsme braly FSSPCH z protějšího kopce, ze břehu Litavky a ze silnice. Takže couráme, fotíme a najednou zjišťujeme, že před čtvrt hodinkou jsme měly být u baráku a babička že nás odveze domů. Když jsme se přiřítily, rázovala si to kolem auta a neušly jsme pokárání. Inu, dobrý trénink proti sklátění se smíchy. Nakonec jsme pece jenom dorazily k nám domů a dělaly další vylomeniny.
Takže pár foteček, i když nejsou z tréninku:
Stará dobrá klasika, ty nejlepší se nevejdou:-) No co, asi to zítra nebo prostě časem předělám, ty obrázky zmenšim a půjde jich sem víc. Tak, takhle to vypadalo v sobotu na Dušnicku...

Vizualizace

15. ledna 2008 v 10:53 | D.V. |  Schopnosti
Vizualizace je nejdůležitější schopnost. Úmysl je nejdřív jako inspirace, potom je upraven představivostí i nadšením, potom touhou a schopností vcítit se a nakonec přetvořit v konkrétní výsledek, který se projeví do té míry, v jaké jste zvládli celý proces.
Existuje několik stupňů a úrovní, které vyžadují soustředěný trénink, stejně jakákoliv jiná technika. Jakmile dosáhnete potřebné hloubky, uvidíte svoji potřebnou představu, i s otevřenýma očima.

Cvičení I.

1. Uvolněte se a ponořte se do meditace. Vytvořte si před očima představu nekonečné černi. Na pozadí černého prostoru si vytvořte představu kruhu. Potom začněte po směru hodinových ručiček kruh vymazávat tak, že začnete u dvanáctky. Stejným způsobem kruh znovu utvářejte. Udržujte v mysli představu kruhu, než napočítáte do deseti, a potom ho znovu vymažte.
2. Pokud se vám během cvičení představa vytratí, několikrát se zhluboka nadechněte a začněte znovu. Nejdřív se vám asi dařit moc nebude, ale při opakovaném cvičení nakonec uspějete.

Cvičení II.

1. Začněte stějně jako v předcházejícím cvičení představou nekonečné černi. Vytvořte si představu kruhu. Přeměňte kruh v kouli a začněte jí otáčet, jako byste si ji chtěl/a ze všech stran prohlédnout. vnímejte její povrch, velikost, barvu. Pokud není barevná vybarvěte ji. Potom ji zkuste zvětšit i zmenšit, změňte materiál, ze kterého je.
2. Podržte si tuto představu, jak dlouho je vám příjemné, a pak se rozhodněte, kdy skončit. Nenechte se rušit žádnými jinými myšlenkami. pokud vás přece jenom něco vyruší, začněte znovu od začátku, nebo se vraťte k cvičení později.

Cvičení III.

1. Opět začněte představou černi jako v prvním cvičení. Vytvořte si představu kruhu. Přeměňte kruh v kouli. Změňte kouli na ovoce. Pozorujte jak se vaše ruce dotýkají, oloupejte ho a ochutnejte. Žvýkejte ho, polkněte a sledujte jak prochází až do žaludku. Snězte tímto způsobem celé ovoce.
2. Když už jste zvládli představu ovoce, zkoušejte jiné typy a druhy představ. Jakmile získáte kontrolu nad svou vědomou vizualizací, můžete přejít k další fázi cvičení, kterou je vytváření pohyblivých představ, jako jsou ideje.

Cvičení IV.

1. Začněte meditovat obvyklým způsobem. Zvolte si určitý koncept - hledání, svoboda, experiment,..... rozímejte o výrazu zvoleného konceptu.
2. Vytvářejte v sobě představy situací a událostí, které podtrhují hodnotu zvoleného konceptu. Mějte stále na mysli záměr cvičení a nenechte se unést fantazií.

Cvičení V.

Pomocí techniky řízené vizualizace si vytvořte představu události, ve které budou figurovat lidé, s nimiž jste v pravidelném kontaktu, a kde vystoupí určitý fenomén. Buďte věcní, ale uvědomte si, že to, co nyní vkládáte do reality není běžný jev, jako někomu říci "ahoj" cestou na nákup. To, co zvolíte, by mělo být jednoznačné a důrazné a měli byste si to zapsat do knihy stínů. Umístěte danou událost do vybraného časového úseku např. do týdne.

Tato technika nevyžaduje jen vědomou kontrolu, ale i vzhledem k jejím neomezeným možnostem i určitý stupeň etičnosti. Mějte stále na mysli, že za následky toho, co necháte ve světe vědomě projevit, nesete odpovědnost. Každá akce plodí rovnocennou a zpětnou reakci.

Bitka dvou lidí a tří mečů

14. ledna 2008 v 18:50 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
Uběhl nějaký čas a je tu další updatík v oblasti bitek. Tentokrát pouze pro dva lidi, to už tu hodně dlouho nebylo.... vlastně jenom první a poslední. Ironie, co? Tahle bitka sice není nejnovější, ale uvádím ji jako poslední.
Tedy k podtextu. Zde stačí pár slov. Bitka žádný podtext nemá.
Obtížnost. Kroky a akrobatické prvky - na straně dvou mečů minimální, jenom si musíte uhlídat pár synchronizovaných kroků a samozřejmě, zvládnout protáčet a bojovat se dvěma meči. To patří k nejnáročnějšímu úkolu. Pro druhého člověka s jedním mečem jsou kroky těžší a vyskytují se i úskoky a akrobatické prvky typu včasný únik před meči protivnice(jau). Jinak... k machrování tam moc prostoru nedostane, takže dovednosti se zbraní nemusí být tak vysoké.
Obecné info: bitka vzniklá přímo na tréninku(takže se nemusíte obávat nereálných prvků,) psaná později. Zatím není dokončená z důvodu nepříliš teplého počasí, tmy a starostlivé babičky Jaginky ženoucí nás na autobus. Podtext... podtext opravdu nemá. Sejdou se Nemesis a Obi, vezmou z nudy meče a začnou se vzájemně vraždit:-) I když to je spíš definice vzniku než děje.
ObiNemesis
levápravásingle
ú6 trochu výšo6
ú6úskok dozadu
ú1o1
ú 1-4
posunutí krytu níž a blokace obou mečů
strhnutí dopředu (bacha na rovnováhu)
ú1současně ú1
o1 zleva
strhnutí dolů
ú5
o5ú4
o4(krycí manévr a útok v jednom)úder dozadu( na způsob ú1)
skrčení se - proti levému meči
o půl vteřiny později - o1 a uskočení dozadu (v ideálním případě teleportace dva metry dozadu - jinak bacha na ústa a jiné části obličeje)
otočení se, vodorovný útokúskok a couvání
Kompletní první sekvence. Už zbývá jen jedna, ještě o něco akrobatičtější.
ObiNemesis
levápravásingle(chvilku levá, chvilku pravá a chvilku obě)
ú5
o5
ú3o3
ú6posunutí krytu prvního meče níž a kryt obou o3 - 6
úkrok do prava (pokud možno důstojně)
blokáda(všeobecná)
promach na druhou stranu(všeobecně)
křížení(všeobecné)*
promach horemskrčení se
uhnutí před druhou čepelí
postup a promach po Nemesisstrhnutí pravého singlu doleva a decentní ústup(opět by se hodila teleportace o dva metry dozadu. PS: bacha na obličej)
* sem by se dal vložit nějaký enteligentní dialog/monolog, ale neměly jsme po ruce Viki, takže se tam na sebe jenom šklebíme a snažíme se přetlačit a udržez rovnováhu(aspoň já - moje překřížení rukou a nohou nemá moc daleko k profi krytům...)
Po druhé sekvenci jsme toho už musely nechat, setmělo se a my jsme procvičovaly již známé kroky. Šlo hlavně o synchronizaci v hromadném křížení a ke konci první sekvence - je to docela machrovina, mít to spočítané a umět se Obi vyhnout - ona totiž dozadu nevidí a šije tam jednu ránu za druhou(hej! moje bezohlednost!) - a lidi, ustupujte dost rychle, aby se to nezměnilo v zakopnutí a jistou smrt probodnutí klackem, a aby to vypadalo důstojně...
Jak se tak na to dívám, stále více vidím Starou bitku v prohozených rolích. Já couvám, jsem v nevýhodě a kryji se, zatímco Obi protáčí, útočí naslepo a bez váhání, nutí mě k různým akrobatičnostem v zájmu přežití a má navrch. Doufám jenom, že se otočí i konec. Alespoň jednou chci vyhrát a neumřít!

Absolutní bitka

12. ledna 2008 v 17:01 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
Tak, uběhl den a jsem tady zase. Tentokrát i s popisem v pořadí poslední bitky, tentokrát skupinového masakru.
Naše bitky se dělí do dvou druhů. Daly by se rozdělovat ještě na desatero jiných způsobů, ale ten jeden, o který mi jde, sem napíšu. Jedná se o dělení podle vzniku.
A) vznik přímo na tréninkové ploše s mečem(dobře, klackem) v ruce
B) vznik na papíře při hodině matiky ve škole - bitka teoretická, převáděná do praxe až někdy....
...na prvním tréninku, kde se sejdou požadované osoby. V případě této B)itky se tomu ještě tak nestalo. Proto ty kreslené plánky po stranách papíru, proto jen pár úderů, ale vymyšlený scénář.
Začněme vznikem. Byl to nejspíš můj nápad, podle stupně nerealizovatelnosti (ale na sto pro, to bych kecala) a podle zatím nejvyššího počtu členů přímo zapojených do choreografie - všechny čtyři. Není to jednoduché, napsat bitku pro čtyři lidi. Můžu mít sebelepší představivost, ale na papíře to dokonalé nikdy nebude. Pak se jako u Staré bitky, psané taktéž o matice, stane, že se na bojišti půlka musí překopat a změnit, aby se to vůbec dalo zrealizovat. Tohle bude nejspíš i problém Absolutní bitky - ještě ji nikdo nezkoušel a kdo ví, zda vůbec půjde převést do praxe. No, to uvidíme na jaře.
Zatím můžu jenom přidávat další a další sekvence, až nad tím pak budou ostatní účastnice(které jen tak mimochodem začínají dřív, já se zapojuji až po chvíli) jenom nevěřícně kroutit hlavou - jak mám někoho oběhnout za dobu dvou úderů, jak se mám teleportovat o dva metry dál, jak si mám přehodit double a stále ho při tom držet oběma rukama, jak zaútočit na dva lidi jedním koncem dls v rozmezí vteřiny a půl a stihnout ho při tom zkřížit......
A nadávat se bude mně. Jsem totiž jediná autorka a to znamená, že v jednom člověku se přehlédne pětkrát víc chyb než ve dvou a více. Vsadím se, že finální verze bude zcela jiná, pokud vůbec bude, protože moje choreografie selže a jestli se pak na něčem dohodnou čtyři lidi najednou....
Jako zatím jediná má tato bitka i hlubší děj, který ovšem nebudu vyzrazovat předem, protože za
A) může být zcela změněn
B) bitka se nikdy nepřevede do praxe, takže byste se těšili zbytečně:-)
A nakonec těch pár řádků, co zatím jsou....
Adi(single)Victory(dls.)Obi(single)
ú3(A)obíhání Adi
o3ú5(A)hledání místa...
o5ú1(A)...vhodného k útoku
o1ú2(O), druhý konec (A)o2
úskokú1(O)o1
zdrhú4(O)o4
ú6(O)o6
ú5(O)o5
přesun k útokuú1(A)obíhání Adi
o1ú 2-5(A)
o2-5
Ve zkratce: Darth Victory útočí jak šílená(hej! můj styl!) a kličkuje mezi Obi a Adi tak, aby si vzájemně překážely - no, prostě je master a třikrát lepší než my tři ostatní dohromady. Hm, pokud to chudáci zvládnou i v praxi, tak budou docela machři....

Scany bitek

11. ledna 2008 v 21:50 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
Tak se mi konečně podařilo dostat se ke scanu a ofotit naše papíry se záznamy bitek - tentokrát už druhá verze. Nevím, jestli z toho něco vyčtete, je to dost nejasné, ale víc už to zaostřit nešlo. Takže ve zkratce:
-
Stará bitka
Stará bitka - nevím, jestli je to poznat, byla psaná na žlutý papír a mikrotužkou
-
Nová bitka
Nová bitka, první strana papíru. Tohle už po maximálním zjemnění vypadalo trochu rozluštitelněji - psáno obyč tužkou na dvojlist A5 vytržený ze sešitu (ještě že tu školu máme:-)
Ajaj... no, holt moje uvažování při scanování. Horní list je druhá a třetí strana, zde je vlevo poslední a vpravo první, takže - čtěte a luštěte v tomto pořadí.
-
Jedem dál... tentokrát maximálně upravená Bitka tréninková:
A ještě druhá strana papíru.... (obyč propiska a žlutý papír nelinkovaný, proto to lze s trochou snahy i přečíst....)
Tak... hotovo. Teď přidám ještě dvě bitky ve výrobě, ale protože se ani jedna nejspíš v dohledné době nedočká pokračování, dávám je sem už teď.
-
Bitka dvou lidí a tří mečů
Tenhle obrázek jsem si dovolila v photo editoru oříznout, protože na druhé půlce listu je jen bílo a zase bílo. Holt jsme nestíhaly dodělat pokračování....
-
Absolutní bitka
PS: tenhle obrázek v druhé verzi má přesné rozměry wallaperu, takže pokud budete chtít, můžete si ho stáhnout a dát na plochu:-)
Docela nečitelné, co? No jo, to je ta mikrotužka na linkovaný papír..... jako zdroj papíru posloužil dobrodinný sešit angličtiny. To vlevo je pokus o zachycení pozice jednotlivých osob. Nevyznáte se v tom? Nebojte se, já taky ne a to jsem autorka:-)

Tréninková bitka

10. ledna 2008 v 21:09 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
Tak a jsem tady zase i s dalším zápisem bitky. Omluvte originální názvy, neměla jsem energii to přejmenovávat a pak shánět souhlasy u všech členů Flotily. Tahle bitka patří k novější generaci, vznikla vlastně na posledním tréninku a ještě ani není dokončená. Holt, kvůli počasí se na trénink asi vyhrabem až za pár měsíců, takže ji tu uvádím tak, jak je.
Vznik této bitky se datuje na náš poslední trénink, jenom já a Victory. Já byla nachcípaná, ale sehnal se alespoň jeden člen, který byl ochoten jet a tak se rozhodlo. Naneštěstí, měla jsem Victory ukazovat pár úprav ve Staré bitce, ale nebyla jsem schopná bojovat normálně a tak jsem si vysloužila seřvání ještě větší než kdy od třídní:-)
Jednoduše řečeno, zasekávala jsem se, víc si sestavu ulehčovala a vypouštěla některé prvky, kašlala na techniku a na interpretaci změn se to pochopitelně projevilo - Victory je rázně odmítla a pěkně mě seřvala, co jsme to s Obi spáchaly za úpravy. No, nic. Asi jsem jí měla předem varovat, že nejedu na 100%.
Pak se mi ještě podařilo nechat doma papír s Novou bitkou a to byl konec - málem jsem si podepsala ortel smrti. Viki ze mně zkoušela dostat solidní výkon na Staré bitce hodně dlouhou dobu, ale nakonec pochopila, že se mnou ten den nic kloudného neudělá, a nechala toho. Začaly jsme vymýšlet bitku za Adi, která zatím oficiálně žádnou neměla, a to hezky od prvních úderů. Možná k tomu přispělo i to, že bych ten den obtížnější choreografii prostě nedala....
-
-
-
Jde Victory a Adi, baví se spolu. Adi má single, ale evidentně s ním vůbec neumí zacházet. Victory po cestě protáčí dls.(pro neznalé-double lightsaber, tedy světelná násada od koštěte-pozn.cenzura:-) Zastaví se. Victory zavolá Nemesis.
"A začneme s výcvikem..."
Nemesis (neochotně) přijde. Adi se postaví do střehu, ovšem špatně. Zatímco jí Victory opravuje, Nemesis odejde a opře se o něco, meč si dá vedle. Úpravy Adi dokončeny, Victory naznačí gestem Nemesis ať ale okamžitě přijde a ta to otráveně vykoná(to bude zase zábava....)
AdiNemesis
neschopný ú6 jednou rukouo6 levou
Qui-Gon přehoz ú5o5 levou
ú1
o1
zkřížení
odraz - náznak odkopnutí
Victory: "Ber trochu ohledy, nejsem to já!"
AdiNemesis
ú1
o1 - dole
o1 - správněú6 (velmi rychlý útok)
o6ú2
o2 hybridpo dvou vteřinách promach - demonstrace useknutí nohou
Victory: "Jaktože na ní takhle útočíš?! Dej jí víc prostoru! Nesmíš jí zabít!!"
AdiNemesis
ú3o3
ú5o5
ú6o6
ú5o5
to celé ještě jednou nebo dvakrát
ú3o3
ú5o5
ú6 (zaváhání)o6
ú2o2
Victory:"Nestůj tam jak solný sloup! Bojuj trochu!"
AdiNemesis
ú3o3
ú2o2
ú6 půlotočkao6
ú5o5
nastaví nohu a mečem na ni Adi strhne
přerazení se
Victory: "Bojuj férově!! Co to má být??"
AdiNemesis
ú6úskok dozadu
ú1úskok dozadu
ú5úskok dopředu přes meč Adi
Victory: "Bojuj!!"
AdiNemesis
ú2-5
o 2-5 hybrid maxi
Victory dojde k Adi, zarazí doubla za meč Nemesis, roztočí ji, zarazí, následují turbohodiny. Nemesis uskočí před nekrytelným úderem a následuje vražedně rychlý(pokud se to umí) sled vázaných úderů, ve kterém Nemesis brání a ustupuje(ach jo, Viki je furt lepší...), dokud nedocouvá ke zdi.(údery jsou naprosto jednoduché, třeba za V: ú3, ú2, ú5, ú6, ú1.... dle situace a vzdálenosti nejbližší zdi nebo jiné vhodné překážky.) Nastaví Nemesis konec dls. na krk.
Victory: "Tak budeš spolupracovat??!!"
Nemesis: "Ano mistře..."
AdiNemesis
ú5o5
ú6o6
ú3o3
pokus o odkopnutí nepřítelechytí nohu a otočí Adi
zkosení Adi
přerazení se
Victory: "A teď už to myslím vážně!!"
...
-
-
-
Ne, tady bitka končit nemá. Plánované pokračování je zlepšování stylu Adi a pozvolný přechod do efektní bitky s choreogafií těžkou jak... jak... no, prostě hodně těžkou. Docela by mě zajímalo, jak se to pak budem učit nazpaměť:-D Škoda jen, že jsme to nedokončily při jednom. Zbylo nám příliš málo času na vymýšlení a už mi taky bylo docela dost zima a zle, takže jsme se odebraly do domu dělat užitečnější věci. I tak - měla jsem do táty povoleno pět minut s mečem v ruce - jsme trénovaly přes hodinu, a po bleskové regeneraci jsme ještě tančily. Asi žádného školáka nepřekvapí, že v neděli mi bylo pekelně blbě, ale v pondělí, kdy se mělo jít do školy, všechny přízraky náhle odezněly a já se musela táhnout s taškou do naší překrásné školičky:-)
Snad jenom: tu bitku časem doděláme, pokud nás Adi neuškrtí za to, co jsme pro ni vymyslely, takže se jí tímto veřejně omlouvám. Sorry, Adi, neber si to osobně. Někdo to tehdy odnést musel.

Meditace

8. ledna 2008 v 17:57 | D.V. |  Schopnosti
Meditace neodmyslitelně patří mezi dovednosti všech Jediů. Ale nemyslete si, že to je obyčejné nicnedělání. Ve skutečnosti je meditace taky umění, kterému je třeba se učit...

K
líč k meditaci spočívá ve schopnosti soustředit se na jeden jediný problém než na chaotickou změť věcí. Snížením přílivu informací a vjemů se pokoušíme dostat se do stavu, který omezuje nutkavou duševní činnost. Je prokázáno, že meditace ovlivňuje dýchání, krevní tlak, srdce. Pocit harmonie, klidu a odpočinku, kterou meditace přinášejí nezmírňují jen okamžité problémy, ale zlepšují schopnost zvládnout po tělesné i duševní stránce nastávající úkoly a vypořádání se s budoucími úkoly a povinnostmi, situacemi. Bohužel u meditace je nutné vyšetřit si přes den alespoň 10 - 20 minut volného času, kdy nebudeme nikým rušeni a také je nesmírně důležitá pravidelnost.
P
řed meditací by zhruba tak půl hodiny němělo nic jíst a ani pít. Je důležité vybrat si klidnou místnost, kde nás chvíli nikdo nebude vyrušovat. Dále záleží na pozici - někomu vyhovuje lehnout si na zem, někomu turecký sed... vše záleží pouze na jednotlivci (ale pokud se leží na zemi je důležité neusnout). Protože cíle je dosáhnutí toho, aby se do mysli nevtíraly rušivé myšlenky, nejsnáze toho lze dosáhnou myšlením na neutrální věc.
M
editaci začneme pohodlnou polohou a začneme pravidelným dýcháním a to tzv. dýcháním do břicha. Začneme uvedomělým nadechnutím pomocí nosu, postupně naplněním plic vzduchem a pomalým výdechem. Je třeba se soustředit na to, aby se při nadechování bránice pohybovala dolů a břicho (ne hrudník) se vyklenulo. Při nadechování a vydechování počítejte, protože nádech i výdech by měl být zhruba stejný. Hlavní je dbát na vydechnutí vzduchu. Když se takovéto dýchání zautomatizuje, může se stát, že se vám do mysli začnou vtírat nepříjemné myšlenky. V tom případě je možné přesunout soustředěnost z dýchání na uvolňování všech částí těla. Při jednom vdechu se přesvědčte, že máte uvolněná ramena, při dalším lokty, dále kolena, lýtka, chodidla...
P
okud myšlenky dotírají nadále neberte je na vědomí, jen je zaragistrujte a soustřeďte se na oblast, kterou jste si zvolili. Pokud jste se vypořádali s dýcháním a uvolňováním můžete se zaměřit na nějaký předmět. Třeba na nějaký oblíbený ornament, nebo na obrázek klidného místa, jehož zvyky, barvy i vůni si dokážete představit. Každým dnem byste měli přidat zhruba minutu až po dobu kdy dokážete meditovat po dobu půl hodiny až hodinu. Avšak na dobré výsledky výsledky postačí i 10 - 20 minut denně.
Meditací se lze připravit na další využívání schopností jako je třeba telekineze nebo vizualizace, které jsou pak efektivnější. Je to takový začátek využívání veškerých dalších schopností...

Con

8. ledna 2008 v 13:51 | Adi |  Flotila v civilu
Takže kdo tam jede na ten Con?A jely bysme všichni tam i zpátky společně??A pls kolik si mám vzít peněz??Díky

Nová bitka

7. ledna 2008 v 19:29 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
V časech následujících po Staré bitce se událo několik významných událostí a utekl asi rok. Victory si našla double a stala se záporňákem. Kromě toho se ale nic nedělo a nové nápady stále nepřicházely. Byla zima 2006 a trénovat se nedalo, kromě toho jsme měly meče v Příbrami a na pravidelné tréninky nikdo ani nepomyslel.
Základní kámen jsme položily já a Victory, když jsme ve škole u skříněk daly dvě bambusové tyčky dohromady a zkoušely jsme. Výsledek se dostacvil v podobě cáru papíru a na něm pár útržků z rýsující se bitky. Naneštěstí, papír byl kamsi založen a víckrát ho už nikdo nikdy neviděl.
Další myšlenka na bitku singlu vs. doublu se zrodila na malém plácku za garážemi v Příbrami. Victory mi ukazovala svoji novou zbraň a i moji budoucí, které vyhrabala kdesi... no, to už jsem stihla zapomenout.
Došlo na pár úderů a postupně se daly dohromady dvě první sekvence. Ve zbytku dne se dotvořil zbytek první části a také vznikl nápad přidat třetího člověka - Obi. Celý skript byl hozen na papír a... založen.
O pár měsíců později jsme do celé věci angažovaly i Obi a společně s ní dotvořily hromadnou část souboje, po kterém následovala.... stará bitka. Inu, originalita musí být. Bylo tak učiněno ze dvou důvodů - A) bylo jednodušší si to pamatovat a B) Stará bitka měla vyhovující průběh i konec. Nakonec bojuje Obi proti Darth Victory, a jak to celé asi dopadne? Samozřejmě, zlo vítězí!
Později o hodině matiky(ještě že ten předmět máme, jinak by byl náč repertoár mnohem chudší:-) Victory dopsala úvod a závěr. A bitka byla kompletní, už jen se ji naučit nazpaměť a při některých proslovech nepadat smíchy....
-
-
-
Úvod a začátek
Obi přijde, lehce se ukloní a spustí:
"Kdysi dávno, v předaleké galaxii žili dva hodní, no tak o tom by se dalo polemizovat, dva hodní Jediové. A taky jeden zlý, to už je jasné, zlý Shit tedy vlastně ne.... Aha! Zlý Sith. Jo, Sith.
A jednoho dne se Jediové rozhodli, že zlého Sitha zahubí. Protože Mistra zdrželi úředníci, musel si vyžádat povolení k zabití Sitha, vyslal svého padawana napřed, že ho přijde za chvilku podpořit.
A tady uvidíte, jak to vypadalo.
Ještě něco málo k organizaci. Předpokládáme, že od sebe Jedie a Sitha rozeznáte, proto vám jednotlivé postavy představovat nebudeme. Dále musíte omluvit fakt, že nemáme k dispozici světelné meče, ale obyčejná tyč ho může celkem dobře nahradit.
Tak vám tedy, jako Mistr(!) Jedi přeji hezký zážitek a letím si pro to povolení."
Odejde a na scéně se vynoří Sith a Jedi. Připraví se do bojové pozice a zaútočí.
Zbytek scénáře ve scénáři (mám ten papír opisovat komplet?)
-
Scénář(jiný papír)
Obi vejde, ukluní se, přečte úvod (celej!!!) a odejde. Na scéně je N, V přijde až po skončení úvodu
Vivtory(dls)Nemesis(ls)
otočka ú3o3
ú6o6
půlotočka ú5o5
zkřížení, odstup, provokace N
ú3
o3ú2
o2ú5
o5ú6
o6
ú1o1
ú5
o5, ú5o5
otočka ú3o3
zkřížení, odhoz, přesvědčování
ú2
o2ú3
o3ú6
o6
ú5ao5a
ú5b(druhý konec dls)o5b
ú1o1
ú4o4
ú5
o5ú6
o6, hodiny
ú5o5
ú3o3, křížení
odstupodstup
machrování - tripleotočka ú3o3
ú6o6
půlotočka ú5ao5a
půlotočka ú5bo5b
odhozodhoz
šílené protáčení, ú1o1
zkřížení
Na scénu vejde Obi(z opačného konce), Victory a Nemesis se nechají a dívají se na sebe, Obi se zezadu blíží...
Darth Victory(dls)Obi(ls)Nemesis(ls)
zezadu ú1
jednou rukou kryt o1
protočení, půlotočka, ú3(na Obi)o3uskočení před protáčeným dls, jehož druhý konec je silně nebezpečný
ú5 (Obi)o5postup k Victory a Obi
ú6(O), ú2(N)o6o2
ú3(N)otočka na prdo3
ú6(N)dotočenío6
ú5(N)a na druhou!o5
otočka ú1 (N)dotočenío1 odhoz
ú 2-5(N), odkopnout(N)čumí, co to je?o2-5 profi kryt, odlétnout dozadu, vyrazit si dech(ideálně)
úskok dolevaú5 - promáchnutí
půlotočka ú1(O) v letuskrčení se
pirueta doprava(nedobrovolná)kryt dolů před tělo
zaraženízkřížení, odhoz
pirueta na druhou stranu, ú5uskočení
otočka, zastavení, ú6o6zhodnocení situace, rozhodnutí zapojit se taky
půlotočkaú3
o3
odhoz, proběhnutí
ú1(N)o1
ú5 - prvek "kosa"
nadskočeníuskočení(seš debil....?)
ú1(O)o1
hodiny ú6(O)o6
odkopnutí Obi
"Spojenci?" (nastaví meč na zkřížení)"Jo!" (zkříží meč)
ú1(V)kryt Victory o1(hej, dávej si bacha!)
Co? Jo ona útočí!
ú1(O), zablokování No1
odkopnutí V
odlétnout, pustit zbraňdoběhne k V, úobrana V
zkřížení, odražení
Stará bitka
Tady nám došla fantazie, takže pokračování je standardní Stará bitka tak, jak je zapsaná v odpovídajícím článku. Na jejím konci je Nemesis smrtelně zraněna, ale ještě ne mrtvá. Victory se vzpamatovává a vydává se pomstít.
Darth VictoryObiNemesis
ú1(No počkej!)o1
ú5o5
ú6o6
ú2o2
hodiny ú5o5
ú3o3
hození meče Obi pod nohy
uhne a přestane dávat bacha na V
rozpůlení Obi
Victory se rozhlédne, oddechne si a odejde. Vrátí se bez meče a řekne závěr.
-
Závěr(papír č 1 ze zadní strany)
Viki vyjde bez meče a čte:
"No, tady vidíte, jak to všechno dopadlo (pokyne rukou k mrtvolám O a N). To víte, nevyplácí se útočit na Sithy ani se k nim přidávat, nemusí to s vámi dobře dopadnout. (Odkašle si)
A tak zlý Sith zvítězil a Sithové ovládli galaxii. A vše dobré se ve zlé obrátilo!
(Ukloní se a odejde. Po chvilce přijde i s mečem, "mrtvoly" se zvednou(N musí být vedle V) a hromadně odejdou)
The end!

Pragocon 2008

6. ledna 2008 v 19:10 | D.V. |  Cony a akce
Od pátku 1.2.2008 do neděle 3.2.2008 se koná Pragocon!
Tato akce pořádána menzou ČR je jakýmsi setkáním příznivců fantasy. Diskutuje se zde například na témě Star Wars, Harry Potter či Pán Prstenů a někdy zde bývají i autoři fantasy knih. Cony jsou i v zahraničí, ale co se týče ČR, známe Avalcony, Raucony, Pentacony, Koprcony a další. Můžete se zde naučit i třeba šermovat a potkáte tu bezva lidi a dozvíte se mnoho zajímavého...
A teď už k Pragoconu 2008. Koná se - jak už název napovídá - v Praze a to v sídle Mensy ČR (také OGB a TCP), Pod Žvahovem 463, Praha 5, 150 00 od pátku cca 13:00 do neděle cca 12:00. Dá se zde přespat, ale taky se sem můžete přijít podívat jen na jeden den.
CO se týče programu tohoto conu...

Mensovní program - výběr toho nejlepšího co nabízí Mensa ČR a OGB. Program sestavuje Václav Fořtík.

Futurologický Kongres - přednášky o blízké i vzdálenější budoucnosti. www.futurologie.cz - program sestavuje JITA Splítková.

Literární blok - rozbor povídek, autorské čtení, info o workshopových projektech pod vedením Lucky Lukačovičové.

KLUBOVÉ BLOKY

Harry Potter I.
- sérii přednášek, her, diskusí a soutěží připravuje tým kolem http://hogwarts.czechzone.net/
Harry Potter II. - sérii přednášek, her, diskusí a soutěží připravuje tým kolem http://www.hocz.org
Manga - program připravuje skupinka nadšenců kolem Michala Bezvody
Prague by Night - Hry na hrdiny, přednášky, diskuse, předvádění i samotné hraní pod vedením Petry Lukačovičové. http://www.vampire.cz
Místnosti jsou připraveny i pro program: DDR, Andoru, Dracidoupe.cz, Turkovců, Opengameing, MaelströM, Aragorn.cz a několika dalších. .

Hry - Pragocon je tradičně spojen s hraním her všeho druhu:
Prezentovat a hrát se budou hry firem Altar, Corfix, Blackfire Entertainment, Albi, MINDOK, Piatnik, DINO Toys


DALŠÍ

Pragocon je nerozlučně spjat s vyhlášením vítězů literární soutěže pro autory do 19ti let O cenu barda Marigolda, stejně jako soutěže o nejbizarnější osobu české společnosti - Mimozemšťan roku. Máte-li vhodné kandidáty i s vtipným komentářem, proč právě vámi vybraní mají mít titul Emzák roku, neváhejte a zašlete nám váš návrh.
K dalším kratochvílím bude patřit čajovna, dražba obrázků, knih a artefaktů, testy IQ, tombola

Pokud jste nenašli ve vymezení programu svůj favourite fantasy film nebo knihu, nezoufejte, třeba se tam zcela neočekávaně objeví... a nebo bude na jiném conu!
Každopádně, bude to sranda. Za 150 Kč na den... to přece stojí za to! Nevím, jak vy, ale já jeduuu!

Více na www. mensa.cz.

Zápis bitky

6. ledna 2008 v 18:57 | D.V. |  Technika a styl
Praktický zápis bitky můžeme vidět v předchozím článku nazvaném Stará bitka.
Základními prvky v zápisu bitky jsou písmena o a ú. Je snad jasné, že o znamená obrana a ú útok. Číslo za písmenem značí zónu, kam úder či kryt směřují.
Dále se zde vyskytují různé slovní doplňky jako třeba úskok doprava, minutí se a podobně. Některé by se daly vyjádřit i různými šipkami a tak, což taky aktivně používáme, ale to by chtělo vidět naše schéma naživo. Každopádně slovní vysvětlení je srozumitelnější, pochopitelnější a přeluštitelné a pochopitelné, i když už jste zapomněli, co to původně znamenalo. Doporučuji tudíž spíš jednoduchou slovní poznámku, než změť šipek, u které za týden nebudeme vědět, co znamená.
Pak jsou tady usátálené pojmy. Slova jako osmička, hodiny, sekvence, zkřížení, otočka, půlotočka a další se vyksytují snad v každé choreografii. Časem se zde objeví podrobné vysvětlení, co všechny tyto pojmy znamenají.
Vedle ustálených a pohybových tzv. rychlých vysvětlivek, jsou zde vysvětlivky příležitostné. Jsou pro nevysvětlitelné a nepopsatelné kryty, pohyby a podobné akrobatické vylomeniny, takže pro člověka neznalého jsou něčím, co v životě nemůže bez názorné ukázky pobrat. Je to například profikryt, nouzová obrana, šílenost a podobně. V napsané formě nedávají sebemenší představu, co onen pokyn znamená. Jsou to většinou východy z nouze.
Zápisy mohou být různé, ale my preferujeme nejpřehlednější - tabulkový styl. Znamená to rozdělení papíru na několik svislých sloupců a to podle počtu členů ve rvačce. Pokud bojují dva, rozdělí se papír na polovinu a na každou z nich se pokaždé na nový řádek píše pokyn. Bacha na to, jestli čtete od prava, nebo zleva, to chce dohodu, protože to může způsobit docela parádní zmatek...
Tak tolik k praktickému zápisu choreografií soubojů. Nutno dodat, že zápisy jsou informační a slouží ryze proto, aby se dala bitka dát i po zapomenutí veškeré choreografie, znovu dohromady, a to provozuschopně.
Tento styl zápisu jsme si dovytvořily samy tak, aby nám fungoval a abychom se v něm vyznaly. I když u zápisů je riziko toho, že se v něm vyznáte nulové. Přesto se nám zatím vžy podařilo zápisy udělat tak, abychom jim rozuměly. Z čehož vyplývá jediné možné vysvětlení: ovládáme telepatii...

Stará bitka

6. ledna 2008 v 16:27 | Annie(Nemesis) |  Naše choreografie
Toto je schéma naší první bitky, která vznikala při hodině matiky někdy.... minulý rok:-)? No, každopádně je to už hodně dlouho, přesto z ní vychází i pozdější souboje.
Victory(ale i Adi nebo Obi)Nemesis
ú2o2
otočka
otočka ú1o1
zkřížení ú6
o6
osmička
ústuppostup
ú1o1
strhnutí stranou ú5o5
úskok ú4o4
zvednutí
otočka
zkřížení, odhoz
ú3
o3hodiny ú5
o5otočka ú6 naslepo
úskok do prava ú1o1
zkřížení, odhoz
útok 2-5 spodem
uhnutí doleva a ú5o5 profi kryt(na poslední chvíli)
hodiny, odraženíústup
krok dopředu ú3 bokem
ú3 stejněpřehpz za hlavou ú2 bokem
to samépostupová otočka s promachem
uhnutíotočka ú1 (v praxi spíš 2)
o1otočka ú5 naslepo
o5půlotočka ú6 dozadu
o6otočka doleva
úder na pasprofi kryt (nouzová obrana - co nejvíc překřížit nohy, ruce...)
zkřížení
skok dozadu - bacha na hození držky
ústup a protáčeníústup a protáčení
rozběhnutí se proti sobě
ú4ú4
minutí se
Tohle je první a nejstarší verze, bez pozdějších úprav, takže občas působí dost kostrbatě a trhaně, i když je to také zčásti způsobeno stylem Nemesis. Tabulka skončila, ale my jsme se rozhodili pro velký úspěch bitku ještě jednou přejet od začátku, jen s tím rozdílem, že Nemesis poslední profi kryt nestihne a bude zabita.


Světelné meče Jediů

6. ledna 2008 v 13:46 | Adi |  Star Wars
ANAKIN SKYWALKER

Světelný meč

6. ledna 2008 v 13:42 | Adi |  Star Wars
Světelný meč vždy byl hlavní a pověstnou zbraní Rytířů Jedi.V jejich nitru byl umístěn krystal,který ve spojení s energetickým článkem vyvolal kontrolovaný a stálý paprsek energie,schopný projít vším,kromě dalšího paprsku,silového pole,výstřelů z blasteru a některými mineráli.Paprsek (neboli čepel) vždy září barvou krystalu tak,že střed paprsku tvoří čistý tok energie a do stran se rozlétá ono barevné záření.Výroba světelného meče je tajemstvím všech Rytířů Jedi,které se předává pouze z Mistra na učedníka,není přípustné,aby tajemství jeho výroby znal tvor neznalý Síly.K ovládání světelného meče je totiž bezpodmínečně nutné,aby jeho majitel Sílu vesmíru cítil a ovládal,v opačném případě by mohlo dojít až ke smrtelným zraněním.Vyloučit se nedají amputace kterékoli končetiny a ani přeseknutí se vejpůl není utopie.Malí učedníci se proto učí s takzvanými tréninkovými meči - meči,jejichž čepel je nechopna projít jakýmkoliv materiálem,tudíž je bezpečná.Ovládnutí všech možností světelného meče trvá velmi dlouhou dobu a občas není technika boje vypilována ani po konci výcviku,ale Jedi se stejně časem a zkušenostmi zlepšuje do dokonalosti.Jediové jsou odpradávna cvičeni k odrážení střel z blasteru (jelikož na bitevním poli daleko častěji musí bránit galaxii před armádou s blastery,ne se Sithy ) ,což dává jejich Sithským protivníkům velkou výhodu - oni jsou naopak cvičeni k boji světelných mečů.Přesto však i Jediové zvládají bojové techniky,z nichž nejmocnější je zřejmě Vaapad.Při boji s technikou Vaapad je ovšem nemožné odrážet střely blasteru,takže v bitvě nemůže být použita,ale hodí se k boji jeden na jednoho nebo i proti přesile.Mistry ovládajícími Vaapad byli například Depa Villabu,Mace Windu nebo Darth Sidious,z nichž poslední dva jmenovaní spolu svedli čistě Vaapadovský souboj.Jedi nosí svůj meč připnutý na opasku,Sith jej většinou tasí z růkávu,tak jako Darth Sidious v EP III.Samo sebou,že meč nemusí být v rukou Jedi/Sitha jen tento obyčejný a jen jeden.Výjimkou totiž nejsou ani jedinci co s sebou nosí dva jednoduché meče,nebo dvoubřitnou tyč.