Zápis bitky

6. ledna 2008 v 18:57 | D.V. |  Technika a styl
Praktický zápis bitky můžeme vidět v předchozím článku nazvaném Stará bitka.
Základními prvky v zápisu bitky jsou písmena o a ú. Je snad jasné, že o znamená obrana a ú útok. Číslo za písmenem značí zónu, kam úder či kryt směřují.
Dále se zde vyskytují různé slovní doplňky jako třeba úskok doprava, minutí se a podobně. Některé by se daly vyjádřit i různými šipkami a tak, což taky aktivně používáme, ale to by chtělo vidět naše schéma naživo. Každopádně slovní vysvětlení je srozumitelnější, pochopitelnější a přeluštitelné a pochopitelné, i když už jste zapomněli, co to původně znamenalo. Doporučuji tudíž spíš jednoduchou slovní poznámku, než změť šipek, u které za týden nebudeme vědět, co znamená.
Pak jsou tady usátálené pojmy. Slova jako osmička, hodiny, sekvence, zkřížení, otočka, půlotočka a další se vyksytují snad v každé choreografii. Časem se zde objeví podrobné vysvětlení, co všechny tyto pojmy znamenají.
Vedle ustálených a pohybových tzv. rychlých vysvětlivek, jsou zde vysvětlivky příležitostné. Jsou pro nevysvětlitelné a nepopsatelné kryty, pohyby a podobné akrobatické vylomeniny, takže pro člověka neznalého jsou něčím, co v životě nemůže bez názorné ukázky pobrat. Je to například profikryt, nouzová obrana, šílenost a podobně. V napsané formě nedávají sebemenší představu, co onen pokyn znamená. Jsou to většinou východy z nouze.
Zápisy mohou být různé, ale my preferujeme nejpřehlednější - tabulkový styl. Znamená to rozdělení papíru na několik svislých sloupců a to podle počtu členů ve rvačce. Pokud bojují dva, rozdělí se papír na polovinu a na každou z nich se pokaždé na nový řádek píše pokyn. Bacha na to, jestli čtete od prava, nebo zleva, to chce dohodu, protože to může způsobit docela parádní zmatek...
Tak tolik k praktickému zápisu choreografií soubojů. Nutno dodat, že zápisy jsou informační a slouží ryze proto, aby se dala bitka dát i po zapomenutí veškeré choreografie, znovu dohromady, a to provozuschopně.
Tento styl zápisu jsme si dovytvořily samy tak, aby nám fungoval a abychom se v něm vyznaly. I když u zápisů je riziko toho, že se v něm vyznáte nulové. Přesto se nám zatím vžy podařilo zápisy udělat tak, abychom jim rozuměly. Z čehož vyplývá jediné možné vysvětlení: ovládáme telepatii...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama