Elektrikářská páska - ano nebo nikoliv?

29. února 2008 v 18:42 | Annie |  Šerm a věci okolo...
Předpokládejme tedy, že jste si sehnali vhodný dřevěný klacek na šerm a chcete s ním začít trénovat. Nepočítám případy, že jdete kamsi do special obchodu a koupíte si profesionální zbraň za dva litry; tento článek se vztahuje pouze na dřevěné rovné tyče nalezené kdesi v lese, na půdě nebo na podobných místech. Tento klacek většinou potřebuje před začátkem používání ještě trochu poupravit - možná z rukojeti lezou třísky nebo je jinak nevhodný. Uvedu zde několik způsobů, kterými je možné daný problém opravit a také prodloužit životnost takové amatérské zbraně.
1.) Vysoustružená rukojeť
Asi nejlepší řešení, ovšem také časově i podmínkově nejnáročnější. Najdete si kvalitní širší klacek, než potřebujete, vezmete brusku, případně smirklpapír a dáte se do díla. Vrchní, nekvalitní vrstvy dřeva se ohladí a vznikne(v ideálním případě) dokonale hladká rukojeť, o kterou si třísku nezadřete. Nesmíte to však přehnat, protože pak přijde klacek o většinu svého průměru a pravděpodobně se brzy zlomí. Nejlepší je obrousit kůru a nechat jen spodní vrstvy.
Výhody: rukojeť je součástí zbraně, takže se nebude odloupávat ani odlamovat; zachování původního materiálu
Nevýhody:chybí ochranná vrstva(tzn. nic se na dřevo nepřidává), rychlejší zničení rukojeti, časová náročnost úpravy, oslabuje zbraň
2.)Elektrikářská páska
Levná, rychle dostupná a časově nenáročná - taková je páska, kterou si můžete rukojeť omotat. Velmi snadno se zbavíte třísek i výraznějších případných nerovností na povrchu dřeva. Omotání trvá tři minuty a vydrží poměrně dlouho - a když se odře, není nic jednoduššího, než starou pásku sundat a navinout novou. Na druhou stranu, mizí dřevěný povrch a někomu nemusí povrch elektrikářské pásky sednout do ruky - trochu víc klouže, je to umělotina(že by?) a má jiné vlastnosti než dřevo. Další vlastností pásek jsou barvičky - a zde záleží na osobním vkusu, jestli dáte přednost černé/bílé/modré/zelené/červené/žluté/a tak podobně, nebo zda-li upřednostníte starou dobrou dřevěnou.
Výhody: Levná, snadno dostupná, zpevňuje meč a zároveň působí jako ochranná vrstva, tlumí údery(pokud je na celém klacku) a zvyšuje životnost
Nevýhody: Pokud se meč naštípne, nevidíte, jak moc; méně příjemná do ruky, poněkud neestetická(když ji máte delší dobu), rukojeť trošičku víc prokluzuje
3.)Lodní lak & ostatní nátěry
Proč zrovna lodní lak? Odpověď je jednoduchá, i když se může zdát překvapivá - lodní lak má ideální vlastnosti nátěru vhodného pro pokrytí rukojeti. Téměř nezničitelný, hladký, ale zase ne moc, spolehlivý proti třískám a odštípnutým kouskům, a také mimo jiné… voděodolný. To se projeví po delší době, až jinak ošetřené meče v mokru shnijí; pokus jste však svědomití a o meč se postaráte jaksepatří, k uplatnění této vlastnosti nikdy nedojde.
Na druhou stranu…. No, jděte do obchodu a podívejte se na cenovku s plechovkou lodního laku. Nebudete mile překvapeni. Také trochu smrdí a schne, musí se do té doby skladovat v suchém větraném prostoru..ale to jsou jen detaily. Ostatní nátěry nemám vyzkoušené, ale měly by mít podobné vlastnosti.
Výhody:Nezničitelnost, není nutnost obnovy, lepší ochrana zbraně před povětrnostními a dlouhodobými vlivy, nemění tolik charakter rukojeti
Nevýhody: cena(a tedy i časová návratnostJ), netlumí prudké údery(při bitce), musí schnout, smrdí…
Já mám prozkoušené akorát elektrikářskou pásku a lodní lak, s tím jsem ovšem měla čest jen v podobě šermování s ráhnem naší jachty:-), což se asi nedá považovat za nějakou velkou praxi. Ale to ráhno se fakt drželo příjemně, jenom bylo trochu větší a táta mi ho po chvilce sebral a namontoval… asi proto se mě naše jachta od té doby vždycky snaží tím ráhnem sejmout, nebo že by Murphyho zákony? Elektrikářskou pásku máme na rukojetích všichni, já i na čepeli, jenže u nalomeného meče. Docela by mě zajímalo, co s tím hodlám dělat. Asi ho spravím a nebo si najdu nový. Ovšem prvotřídní budoucí meče se jen tak po lesích většinou nepovalují:-(
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Darth Victory Darth Victory | 1. března 2008 v 15:26 | Reagovat

Tak zatím to není ještě tak zlé a pokud nebudeš dávat pecky... Článek dobrý! A já propaguji elektrikářskou pásku! Jo! Ať žije neskutečně blbě vypadající rukojeť a la zebra! Juchů!

2 Annie Annie | 1. března 2008 v 15:39 | Reagovat

Ať žije meč s mašličkou! Ale Obi, ta ať umře, podrazák couvající!! Ještě si kvůli ní rozbiju ústní dutinu, jak rychle ustupuje. Ne, dělám si srandu:-D ať žije celá Flotila!

3 Darth Victory Darth Victory | 1. března 2008 v 15:42 | Reagovat

Jj! No to víš, když si zvykneš na mojí formu 4 a teďka ti přijde Obi s trojkou se nediv, no... Já mám v držce písek...:-D

4 Annie Annie | 1. března 2008 v 16:02 | Reagovat

No jo, ona pátá a třetí forma by k sobě v zásadě měly jít, jenže já se přeučila na normálně couvajícího a ustupujícího soupeře a teď tam přidje Obi, která odjede dozadu před každým úderem dva metry. A setrvačnost udělá co? Bum! A čim víc jsem na ní naštvaná a chci si tu bitku aspoň jednou pořádně přejet, tím víc mi ustupuje a dopadne to jako honěná po tréninkovém placu... to totiž pořádně přejet nejde ani s tebou, pač za A.) když se do toho opřu, zamlátím tě do země(nebo ti něco zlomím), za B.) nenecháš si to líbit a seřveš mě(nebo se začneš řehtat a bitka je zdechlá) a za C.)nejseš soupeř, co by se choval odpovídajícím způsobem tzn. couval a zůstal v klidu, a neútočil. Takže asi budem muset ještě někoho přibrat a pořádně ho tu bitku naučit, pač jinak si jí v životě na 100% nezašermuju:-) Adi bych asi zabila, ty bys zabila mě a Obi by zdrhla.

5 Darth Victory Darth Victory | 1. března 2008 v 17:48 | Reagovat

:-DDDDD Na to nejde jinak reagovat! To je fakt hodně dobrej koment! Prej zamlátila do země:-D Ale ne, Adi to zvládne a na Obi si snad taky časem zvykneš. Nojo, já nejsem typ Jediského mistra, který trpělivě brání a čeká na chybu. Holt forma 4, no! To je úplně něco jinýho, takže se nediv. A setrvačnost... no někdy je teda na zabití!

6 Annie Annie | 1. března 2008 v 19:40 | Reagovat

To víš, to ty fyzikální zákony... Jak se to praví v Selském rozumu: Lízátko se vyděsí,

svolá fyziků sněmy,

zákony fyzikální

potřebují změny!

A forma IV je o akrobacii a na efekt, ona zas tak útočná není. Nejvíc ze všech používá Sílu(teda, to se tě asi týkat nebude:-) No a do země bych tě zamlátila, už takhle jsi skoro o hlavu menší a kdybych po tobě šla plnou vahou jako po Obi(která mi teda vždycky navzdory choregrafii uhne dřív takže já pokračuju po ústech na zem). Jako já to zvládám s oběma(vlastně s celým zbytkem Flotily, i s tebou), ale je to jenom nějaká choreografie, nemůžu jít na 100%.. no, to ty asi nepochopíš, se svým přístupem ala záchvaty smíchu a xichtění se uprostřed sekvencí... Na Adi podvědomě beru ohledy, na Obi už jsem se to odnaučila, takže ta couvá jako o život(co je to za souboj?) a ty... no, to si ani nedovolím se nějak opírat do úderů a plynule po tobě jet(jednak mi vždycky řekneš, že to mám trhat, a jednak začneš útočit sama a mě to vždycky vykolejí). To spíš, aby si Obi zvykla na mě a konečně začala používat formu III a ne zdrh. (ono teda, já bych si ve Starý bitce role prohazovat nechtěla, asi to není nijak moc příjemný, bojovat za mistra...)

7 Darth Victory Darth Victory | 1. března 2008 v 20:41 | Reagovat

Proč ne? Jo a to, abys to trhala jsem ti sama od sebe neřekla ani jednou!!! Vždycky jsem ti to akorát odsouhlasila. Ale holt na ni nesmíš tak vyjíždět. Když nebyla měsíc na tréninku (co měsíc, rok!), tak si to nepamatuje a když po ní vyjedeš, nediv se, že zdrhá. A zas tolik nezdrhá, jenom prostě ustupuje o krok dál než já. A taky by sis měla zvykat na jiné nepřátele a nebýt tak zafixovaná, takže nevím, kde je ta chyba...

8 Annie Annie | 2. března 2008 v 9:07 | Reagovat

Pokud si vzpomínám, tak po úpravě Starý bitky(i když to jsi byla nebroušená tak nějak celej den víc než obvykle) prej že jsem šíleně změnila styl že jedu plynule a mám se vrátit k trhání. No jo, Obi sice ustupuje jen o krok, ale pořádnej a v reálu je vždycky o půl metru až metr dál než ty. A když jí v otočkách a dalších prvcích musím dohánět a jít za ní, tak už to vypadá plynule - nemůžu si dovolit kryty a údery na poslední chvíli, pač ona už je tou dobou o krok jinde a uhne ještě dřív, než na ní vůbec zaútočím. Jako já to s ní přejedu, akorát je to v horším případě předem zdechlý a v lepším se musím pořád neustále hlídat, abych na ní nešla jak je mi to už ve Starý bitce přirozený. To samý s Adi, akorát tam je to čistě jenom o úderech, na ní beru ohledy podvědomě až moc - tam se bojím ještě víc než u tebe, že bych jí něco zlomila nebo jí zamlátila do země. Jde prostě jen o to aspoň jednou si dát Starou bitku pořádně...

9 Darth Victory Darth Victory | 2. března 2008 v 10:52 | Reagovat

To teda. A z toho důvodu musí jezdit Adi a Obi na tréninky co nejčastěji. Já ji s tebou ve finále šermovat nebudu. Mezitím si totiž budu hezky relaxovat na zemi odkopnutá tvým exmistrem... sladký úděl Sithů! ;-)

10 Annie Annie | 2. března 2008 v 12:28 | Reagovat

No jo, to já tam budu taky odkopnutá... jenže asi tak na tři vteřiny, než musím vyletět a obratem se zapojit do bitky(kde se navíc ještě s Obi pootočíte, takže vás musím obíhat a vypadá to úúúžasně - teda když se vezme v potaz, že to hlavně vůbec nebudu stíhat, až pojedete s Obi v plný rychlosti) A to si sladce relaxuj, když je mokro a zima.. i když já si pak budu relaxovat hezky na zemi zabitá taky(akorát já půjdu na zem přímo uprostřed tréninkovýho placu v tom nejrozdupanějším bahně, zatímco ty...) No jo, aspoň nebudeš tak vyflusaná, když budeš mít pauzu;-)

11 Darth Victory Darth Victory | 2. března 2008 v 19:59 | Reagovat

No však! Jo, uznávám, že když je zima a mokro... ale aspoň ležím na straně, to je taky celkem výhoda, oproti tomu blátu:-) Však ty to stihneš!

12 Annie Annie | 2. března 2008 v 20:14 | Reagovat

Jo, nainstalovat tam trampolínu, aby mě to zase hend zvedlo ze země a já vás elegantním saltem přeletěla a hned mohla zaútočit z tý správný strany;-) jinak to asi fakt nestíhám, vždyť tam máte s Obi čtyři údery a když to přejedete v profi rychlosti...

A uvědomuješ si, že ležíš na zemi ani ne metr od místa, ze kterého já začínám? Docela náhodička, co? A hlavně se tam musíš naučit elegantně odhazovat double deset centimetrů z tvého dosahu, hezky se po něm natahovat a ne žádný vyděšený xichty že tě tam nestihnu vykrýt a Obi tě zabije! Co je to takhle za úroveň?!?! Ještě abych se jednou rukou rvala s Obi a druhou ti upravila double požadovaně daleko, natáhla ti ruku a nastavila ti ji směrem k doublu... to je pak spíš special edition než Nová bitka :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama