Jedi and Sith style

14. února 2008 v 18:07 | D.V. |  Star Wars
Tak bych vám něco ráda řekla o Jedi stylu, aneb jak vlastně Jediové vypadali? Co vlastně nosili , aby to bylo praktické, efektní a přitom použitelné prakticky kdekoli a na cokoli?
Jediové i Sithové se oblékali v podstatě stejně, snad jen barvy byly odlišné. Jinak jsou ale jejich tuniky na první pohled v podstatě totožné. A proč, ptáte se?
Tak za prvé - museli se odlišit od ostatních normálních smrtelníků, kteří neovládají Sílu a to nejen chováním a světelným mečem, ale i něčím, co je vidět na první pohled - co tedy jiného než ohoz?
A za druhé - museli vynalézt nějaký kompromisně řešený oblek, aby při soubojích světelným mečem nebyl ani jeden ani druhý v nevýhodě kvůli obleku. Proč kompromisně řešený? Vysvětlím.
Když jste Jedi či Sith, musíte počítat s čímkoli. Proto se od jejich ohozu vyžaduje praktičnost a ne to, že se vám něco urve, někde něco zachytí nebo dokonce nedrží! Takže praktičnost na prvním místě. Zároveň to ale musí být pohodlný oblek, který nebude plandat ani příliš přiléhat, protože v něm budete dělat úplně všechno, co vás napadne, takže spát, bojovat, spravovat loď i meditovat. Pohodlnost a praktičnost, už jen tyhle dvě položky jsou těžko skloubitelné. Ale jak už bylo řečeno, museli se něčím odlišovat. Takže pokud už někdo nějaký takovýhle dokonalý oblek vymyslel - tak smůla! Muselo přijít něco nového, revolučního! Ale nemohli chodit jako strašáci do zelí, takže i něco elegantního. A taky krycího, nenápadného a neušpinitelného, aby se mohli kdekoli schovat a nezašpinili si přitom svůj běloučký oděv.
A ptáte se, co z toho vzniklo?
Vznikla z toho poměrně složitá tunika. Na první pohled volná, což taky trochu je, ale rukávy jsou snesitelné a díky tomu,
že nikde nešponuje, se v ní bojuje dobře. Je prakticky zbarvená, pohodlná, elegantní a ležérní, teplá a revoluční.
Celý kompletní ohoz Jedie se celkově však neskládá jen z tuniky. Tvoří ho několik částí a to spodní tunika, kalhoty, plášť, opasek a boty. To tady rozeberu.
Spodní tunika má většinou 3 vrstvy - spodní triko s dlouhými užšími rukávy, na něm vestu bez rukávů, horní překříženou tuniku se širokými rukávy, látkový pás a na něm kožený opasek. Některé horní tuniky jsou krátké, zhruba nad kolena, některé i dlouhé až na paty, jako měl Obi-Wan ve Staré Trilogii, v Nové Trilogii má dlouhou např. Agen Kolar nebo Seasee Tin.
Barvy jsou většinou tlumené - převládají různé odstíny hnědé, béžová, krémová, bílá, šedivá , objevuje se i černá a tmavě modrá, ale jen velmi málo. Pokud má Jedi černou, bývá obvykle zkombinována se světlými barvami.
Kalhoty jsou co nejlépe přizpůsobeny k boji, takže pohodlné, ale neplandavé. Jsou dost podobné vojenským kalhotám a Jediové je nosili zastrčené do bot, aby se o ně nepřerazili, což je docela rozumné opatření. Ale o kalhotách není příliš informací.
Plášť je dlouhý až na zem, má širokou kapuci a široké rukávy. Pláště jsou zapínací u krku. Kapuce bývají většinou šity tak, aby zakrývaly tvář, ale nemají vždy stejný tvar. Rukávy pláštů bývají široké, jaké má např. Obi-Wan, ovšem není to pdmínkou.
Pláště nejsou podmínkou a v boji se rozhodně nenosí, protože by jen překážely. Většinou však typické Jedie i Sithy najdete s plášti a to nejčastěji s kapucou, zvláště Sithy, kteří neradi ukazují svou tvář.
Opasek je rovněž důležitou součástí. Ben měl ve Staré Trilogii obyčejný pásek s přezkou. Jediové v Nové Trilogii mají většinou identické opasky a nosí na něm věci nezbytné pro přežití - výživné kapsle, několik pouzder na dýchací přístroj nebo na zásoby a hlavně to nejdůležitější - světelný meč, pro který je určen speciální háček.
Pod koženým opaskem bývá většinou látkový pás ve stejné barvě jako je tunika, který se zapíná na háčky. Kožené opasky mají různá zapínání vpředu, které ma však nejspíš pouze dekorativní funkci, samotný opasek má "pravé" zapínání vzadu a je ukryto pod koženou přezkou. Každý Jedi má různé druhy pouzder, jde hlavně o různé tvary a barvy.
Jediové nosí obvykle vysoké "jezdecké" boty, které mají různé barvy i tvary. Pravděpodobně existuje více druhů Jedijské obuvi - polní nebo také bojové a diplomatické. Většinou jsou vysoké, nebývají hladké, mívají v horních částech žebrování, pásy po celé délce, nebo i přezky. Většinou jde o těžkou obuv v nízkou podrážkou. Jediové nosí kalhoty zastrkané do bot, takže správná obuv by měla být vysoká a to nejméně do půli lýtek, většinou však převažuje délka pod kolena.
Tak toto je typický Jediský oděv, Sithové se oblékali podobně, avšak vždy do černé. Jak vidíte, neměli to jednoduché, ale zase jejich ohoz odpovídal všem požadavkům, které na ně byly kladeny. Tuniky se také postupně zdokonalovaly a přizpůsobovaly dalším a dalším nárokům, a proto můžeme tento zkompletovaný oblek považovat za tu nejdokonalejší a nejlepší verzi!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama