Červen 2008

Protáčení

24. června 2008 v 12:38 | D.V. |  Technika a styl
Všichni mi jistě dáte za pravdu, když řeknu, že protáčení meče je jeden z nejoblíbenějších způsobů odstrašení nepřítele a zároveň takové rychlé rozcvičky. Vzpomeňme si na Generála Grievouse v EIII, jak se Obi-wan leknul...
Ale protáčení je těžší, než se zdá. Velmi rychlé točení mečem je náročné především na zápěstí a pokud máte single, tak jen na jednu ruku. A ovládat meč jednou rukou není žádná slast, zvláště když ho máte protáčet. Přesto je nezbytné se to naučit.
Pomalé protáčení je nejjednodušší způsob, ale nedosahuje žádného efektu. Proto je jediné jeho využití jen na začátek, pak se zrychlí a už to jede. Jsou to pomalé kruhy do všech směrů, které se mohou prolínat. Je to spíše způsob cvičení.
Osmičkové protáčení je velmi náročné právě na zápěstí a když už to roztočíte, tak svůj meč jen tak nezastavíte. Proto je dobré nechat pěkně setrvačností zpomalit a pak vyrazit. Tento způsob spočívá nikoli v kruhovém protáčení, jak je zvykem, ale v co nejrychlejším sledu osmiček před tělem (mnohdy dost daleko před tělem), což je dost vražedné. Pozor, je to dost neovladatelný způsob a často se s ním stávají zranění zcela neúmyslně.
Boční protáčení jsme mohli vidět právě v již řečené EIII. Většinou ale obyčejní smrtelníci nemají to štěstí, aby měli čtyři ruce. Tento typ tvoří rychlé a poměrně malé kruhy ne boku, s nataženou rukou dolů, je to spíše rozcvička pro zápěstí a příprava na souboj. Jako modifikované se používá v komplexním protáčení, zde je upraveno i do pohybu ruky, aby se z něho polynule mohlo přejít do předního protáčení.
Přední protáčení se málokdy používá zvlášť. Brání ve výhledu, ale jak protivníkovi, tak vám, tudíž je dost nepraktické. Je součástí komplexního protáčení a jsou to kruhy mečem o průměru, který zasahuje kousek nad hlavu, trup až po nohy. Používá se dost často v kritických situacích jako poslední možná obrana.
Komplexní protáčení kruhové je prvním druhem tzv. komplexních protáčení, tedy protáčení, do kterých je zahrnuto více rovin a typů. Pod tímto protáčením si můžeme představit sled modifikovaného bočního, předního a znovu bočního protáčení. Kruhy, které se zde prolínají a tvoří před tělem půl kruh tvoří ve velké rychlosti jednu z nejdokonalejších všestranných obran. Je velmi obtížné udržet protáčet meč ve velké rychlosti déle, ale podívaná na někoho takového je pak vskutku velkolepá. Pracuje zápěstí i celá ruka a meč se v krajních fázích musí dostat mírně za tělo.
Komplexní protáčení kulové je nejdokonalejší a také nejtěžší formou. Naučit se ho a nic si neuseknout (zejména hlavu), je velmi obtížné, pokud máte špatný meč, pak téměř nemožné. Protáčící se čepel meče se zde vymršťuje až nad hlavu a za ní, posléze vpřed, do boků a znovu za záda a nad hlavu. Rukojeť putuje kolem těla až nad hlavu a zpět. Je to nejdokonalejší způsob obrany a čepel mnohy bývá těžko postřehnutelná, protože něco takového se musí zvládat hodně rychle, aby se obrana nedala lehce rozbít. Zápěstí i ruka zde odvedou ohromnou dřinu a s těžšími meči tento způsob vyžaduje opravdu hodně fyzické síly. Kulové komplexní protáčení vyžaduje naprostou vládu a kontrolu meče, zručnost, praxi a opravdu mistrné dovednosti a mnoho zkušeností.

Murphy&zbraň

23. června 2008 v 12:01 | D.V. |  Šerm a věci okolo...
Vaše zbraň se tváří jako naprosto bezvadná.
Ovšem až do té doby, než s ní přejdete od slov k činům a začnete šermovat.
Tehdy zjistíte, že má všechny zápory, jaké mít může.
Ty nejhorší meče jsou naprosto nezničitelné.
Ale je vám líto je vyhodit. Nejen proto, že lepší (popřípadě žádný nový) nemůžte sehnat.
Proto praskne až při veřejném předvádění nebo při jiné nevhodné příležitosti.
Skryté vady se ukáží, až když o své nové zbrani všem namluvíte, že je to ten nejúžasnější meč, co jste kdy viděli.
A to nejlépe tak, že ještě před soubojem rozštípnete meč o nejbližší stromek nebo hroudu hlíny.
Budete za blbce.
Ale to vám nezabrání, abyste si sehnali nový meč.
Ten bude vždycky horší, než ten předchozí.
Nejhorší meče vypadají nejlépe. Ovšem ty, které vypadají hrozně, jsou ještě horší.
Zkoušet štěstí s novým mečem hned naostro není zrovna nejlepší nápad.
Váš nepřítel bude mít totiž vždycky lepší, kvalitnější a hezčí meč, než vy.
Snahy s tím něco udělat dopadají katastrofálně.
Takže radši si nechte poradit od odborníka, aby vám meč vybral.
Za skryté vady odborník nemůže.
Ani zkušenosti nejsou všechno.
A nikdo není dokonalý...
Takže zkoušejte štěstí dál, protože vždycky je šance, že si uvědomíte, jak ej váš nynější meč perfektní proti tomu, který jste si chtěli vzít nový...

Kontaktujte nás!

21. června 2008 v 19:06 | D.V. |  My a ti ostatní blázni
Jako na všech serverech, i zde vám dáváme možnost nás kontaktovat.
Pokud máte jakékoli dotazy týkající Flotily - tedy nás samotných, šermu, těchto stránek nebo čehokoli, co vás napadne, připomínky, kritiku, nápady, pokud se chcete stát externím přispěvatelem nebo členem, podělit se o šermířské zkušenosti nebo pokud si chcete prostě jen pokecat a seznámit se - neváhejte a napište nám!
Jestliže bude vaše psaní v rámci etiky a slušného chování, určitě odpovíme a na nikoho se nevykašleme! Tak neváhejte a pište na e-mail: elfairy137@seznam.cz

Tradiční, ale netypické

19. června 2008 v 15:04 | D.V. |  Flotila v souhře s blogosférou
Kdo sem chodíte a nebo snad i čtete, co zde píšeme, zajisté jste si museli všimnout, že flotila.blog.cz je blogem značně netradičním. Nejen že není oním naprosto typickým puberťáckým deníčkem, ale nevěnuje se ani celebritám, emo, Tokio Hotelu a tak podobně. Nenajdete tu v podstatě nic, co drtivou většinu teenagerů zajímá...
První znak netypického blogu je, že na vás nevybafne kýčovitý design, šíleně nepřehledné menu s milionem pixelek ani veliký třpytivý růžový nápis "Wítejte na mém blogíííííísku!". Nabídne se vám jednoduchý design, většinou laděný do černé v kombinace s nějakou další barvou. Pak úplně obyčejné menu a výpis pár nudných článků...
Tradice, že má jeden blog víc lidí, je velmi rozšířená, ovšem tyto blogy povětšinou nevydrží déle než rok, to ostatně - co si budeme vykládat - nevydrží skoro žádné.
Téma je velmi netradiční. Není to blog o našem běžném životě a o nás jako takových, je to blog - dalo by se říci - o našich druhých já, o nás tak, jak nás nikdo nezná. To je jasné například v rubrice Tréninky, do které sice poslední dobou nic nepřibývá, ale co se dá dělat, snad se to brzo zlepší.
Můžete si zde přečíst o SW šermu jako takovém, co k němu patří, čím se řídí, o technice, stylu, formě, ale i o pár srandičkách, které sem také patří. Rubrika Star Wars je zde pak proto, abychom vám představili šerm, ze kterého opravdu čerpáme a naše vzory a tak podobně. To by bylo o netradičním hlavním tématu.
Další typický rys pro nás je, že všechny nesnášíme tzv. blogový či blogařský jazyk. Nenajdete tu v žádném případě slova jako: pls, plsky, mocinky, lafí, lásenka, SBénka... dokonce nepoužíváme zásadně dvojité w, ani namísto "k" "q", dalo by se říct, že jsme totálně out! Navíc to, že nepoužíváme smajlíky, pixelky ani třpytivé nápisy...
Nenajdete tu žádné napínavé příběhy, drby, románky nebo události z našeho života, jsme tu jen a jen ve svých druhých já.
Možná se vám zdá, že bychom neměly mít žádnou návštěvnost? Také si říkám. Protože my, jakožto elita národa, naděje vlasti, nejchytřejší z nejchytřejších, nerozumíme blogařům, kteří "Mocinky láskují SBénka a plsky, nechte komík, budu mocinky lááda!" Je mi na zvracení, odpusťte...
Také si možná myslíte, že poslední dobou už nedržíme spolu nebo nás to nebaví. OMYL! Flotila je stále nerozlučným spolkem, vídáme se velmi (až příliš:-) často a zkrátka - Flotila is the BESTie!

Admin vysvětluje! Ale kdo mazal příspěvky?

18. června 2008 v 14:04 | D.V. |  Protest action
Pokračování ke článku "Hlídaný internet?".
Nový majitel projektu se konečně ozval! Zjistilo se, že kontroly nad stránkami dosáhl až v době, kdy už se žádné příspěvky nemazaly, tudíž vina rozhodně není na jeho straně. Jeho omluva byla všemi radostně přijata.
Otázkou ale zůstává, kdo příspěvky mazal? Je zde možnost, že došlo k nějaké chybě, ale ta není příliš pravděpodobná. I když zatím se jiné vysvětlení nenachází. Je zde ještě možnost, že se o to postaral starý administrátor, ale tuto možnost by zavrhli zcela všichni autoři, se starým administrátorem se někteří znali a byli by i ochotni se za něj zaručit, takže tuto možnost můžeme vyloučit.
Nikdo zatím neví, kdo nebo co, za touto bezdůvodnou operací stojí, ale pátrat je pravděpodobně zbytečné, takže pokud nepomůže náhoda, je možné, že se to nikdy nedozvíme.
Nicméně nyní máme jasno, že vzkvétající a perspektivní projekt se znovu rozjede a bude sloužit účelům, kterým sloužil doposud a mladí autoři na něm budou moci projevit svůj talent!

Hlídaný internet?

17. června 2008 v 13:22 | D.V. |  Protest action
Naprosto šokující události se dočkali autoři na jednom mladém nejmenovaném literárním serveru, který byl nedávno prodán a svěřen do rukou novému majiteli. Tato změna měla vést ke zdokonalování a další prosperitě již tak velmi perspektivního a vzkvétajícího projektu. Ale místo toho na všechny čekalo velmi nemilé překvapení.
Díky delší stagnaci na projektu a z dalších důvodů se jedna z autorek v diskusi, která je přístupná všem uživatelům, se všemi rozloučila se zprávou, že odchází. Pár lidí na tento příspěvek reagovalo, ale za pár hodin byly příspěvky smazány! Zcela bez důvodu a bez jakéhokoli vysvětlení pravděpodobně nový majitel příspěvky smazal. Dalších pár překvapených reakcí bylo také smazáno a poté se rozpoutala ostrá debata. Obviňování, ostrá kritika i další způsoby zvolili uživatelé k tomu, aby si vyžádali vysvětlení. Nový majitel si zřejmě neuvědomil, co smazáním příspěvků z diskuse způsobí.
Další příspěvky již smazány nebyly, ale někteří další uživatelé díky této události odešli a tento, donedávna ještě velmi perspektivní server, začíná ztrácet své mladé autory. Přežije? Těžko říct. Nyní záleží především na vlastníkovi projektu.
Uživatelé se dožadují vysvětlení, avšak to nepřichází. Nový majitel se zatím nijak neprojevil ani neozval a vzhledem k tomu, že kontakt na něj je nedostupný, se věc zatím nevysvětlila. Ale cenzura - to už jsme tu přece jednou měli. Dokonce pár desítek let. Vracíme se snad zpátky k socialismu?
Nedopusťme to a bojujme proti tomu!

Tréninky?!

13. června 2008 v 9:10 | Annie |  Šerm a věci okolo...
Pokud jste to tu alespoň trochu sledovali, víte, že tréniky v Dušníkách nebudou dále možné. V současné době to ale vypadá na příjemnou změnu - ano, do Dušník jezdit budeme, ale s jistým omezením.
První překážkou je čas. Lépe řečeno kalendářní datum, kdy nebude dům plně obydlený a najde se pro nás trochu životního prostoru a tolerance. Jak možná (ne)víte, máme prázdniny a předčasný konec školního roku. V červnu ovšem můžeme na tréninky zapomenout. Šibeniční limit je do 25. června, ale vhodnější by bylo ještě několik dní počkat.
Další komplikace nastává v omezení prostorovém. Nezabraňuje sice tréninku, ale omezuje nás na venkovní prostory. Horní byt je totiž obydlený a náš pingpongový 'stůl' s hradbou rozebrán a odstěhován. A venku se dá hrát jen za bezvětří, mít ovšem rovnou hladkou plochu....
A do třetice všeho zlého poslední komplikace. Není zabraňující, není to přímý problém, a nemusí se vůbec projevit. Stejně jako může změnit v pár okamžicích celý trénink na hotové.... hotovou hodinu matiky. Nikdo z nás neví, jak se bude babička chovat. Jestli zaleze a bude nás ignorovat, nebo... to radši nebudu domýšlet. Ale i jedna šílená stařenka dokáže dát událostem v pár okamžicích nepředvídatelný spád.
Tak nevím, jestli to risknout a jezdit na tréninky dál. Nemůžeme se totiž v případě konfrontace s babičkou sebrat a vypadnout někam do polí. Kdo ví, jakou změnou by prošla naše kola nebo něco jiného. Takže: hlídat si věci, hlídat si emoce a duševní rovnováhu. Je to o to horší, že se člověk na podobnou situaci nemůže předem připravit, protože není jisté, zda-li vůbec nastane. Na kolik procent může dojít k těm horším scénářům, to se ptejte Síly...
A víte, co je ta nejlepší zpráva? Zítra odjíždím do Dušník a zůstávám tam do 24. června!

UPP - Katastrofa na obzoru?

8. června 2008 v 15:59 | D.V. |  My a ti ostatní blázni
Stala se velká tragédie. Veliký parníček se ztratil! Ne, nezmizel jen tak, věříme, že jeho odchod z tohoto světa byl provázen velikými světelnými i zvukovými efekty, leč jak má člověk býti u obřadu, když zrovna píše čtvrtletní práci z matematiky nebo poslouchá o preromantismu?
Stalo se to již dříve, parníček zmizel z našeho věšáku ve skříňce. My, v dobré víře, jsme si říkaly, že jen spadnul dolů mezi učebnice. Také jsme dospěly k názoru, že bychom ho tam měly alespoň nějaký čas ponechat, aby mu moc nestouplo sebevědomí, ale potom jsme ho již po týdnu nenašly! Tato katastrofa udělila našemu kultu velkou, možná osudovou ránu. Ale nebojte se, pořád si ještě můžeme hrát na adventisty a doufat v jeho návrat! Přece odchod z takovéhoto hříšného světa není pro Veliký parníček takovou událostí? Už se mu tu zkrátka nelíbilo...
Udělaly jsme někde chybu? Nespálily včas obřadně sešity? (Když vás učitelé honí s tím, kde máte poznámky, tak je to docela problém.) Cítil se snad s námi Veliký parníček nedostatečně uznán? To už se asi jen těžko dozvíme. Avšak nyní je otázka, jak to bude s Uctívači papírového parníčku vypadat dál?
Pokud se něco dít bude, budu vás o tom pravidelně informovat.