Protáčení

24. června 2008 v 12:38 | D.V. |  Technika a styl
Všichni mi jistě dáte za pravdu, když řeknu, že protáčení meče je jeden z nejoblíbenějších způsobů odstrašení nepřítele a zároveň takové rychlé rozcvičky. Vzpomeňme si na Generála Grievouse v EIII, jak se Obi-wan leknul...
Ale protáčení je těžší, než se zdá. Velmi rychlé točení mečem je náročné především na zápěstí a pokud máte single, tak jen na jednu ruku. A ovládat meč jednou rukou není žádná slast, zvláště když ho máte protáčet. Přesto je nezbytné se to naučit.
Pomalé protáčení je nejjednodušší způsob, ale nedosahuje žádného efektu. Proto je jediné jeho využití jen na začátek, pak se zrychlí a už to jede. Jsou to pomalé kruhy do všech směrů, které se mohou prolínat. Je to spíše způsob cvičení.
Osmičkové protáčení je velmi náročné právě na zápěstí a když už to roztočíte, tak svůj meč jen tak nezastavíte. Proto je dobré nechat pěkně setrvačností zpomalit a pak vyrazit. Tento způsob spočívá nikoli v kruhovém protáčení, jak je zvykem, ale v co nejrychlejším sledu osmiček před tělem (mnohdy dost daleko před tělem), což je dost vražedné. Pozor, je to dost neovladatelný způsob a často se s ním stávají zranění zcela neúmyslně.
Boční protáčení jsme mohli vidět právě v již řečené EIII. Většinou ale obyčejní smrtelníci nemají to štěstí, aby měli čtyři ruce. Tento typ tvoří rychlé a poměrně malé kruhy ne boku, s nataženou rukou dolů, je to spíše rozcvička pro zápěstí a příprava na souboj. Jako modifikované se používá v komplexním protáčení, zde je upraveno i do pohybu ruky, aby se z něho polynule mohlo přejít do předního protáčení.
Přední protáčení se málokdy používá zvlášť. Brání ve výhledu, ale jak protivníkovi, tak vám, tudíž je dost nepraktické. Je součástí komplexního protáčení a jsou to kruhy mečem o průměru, který zasahuje kousek nad hlavu, trup až po nohy. Používá se dost často v kritických situacích jako poslední možná obrana.
Komplexní protáčení kruhové je prvním druhem tzv. komplexních protáčení, tedy protáčení, do kterých je zahrnuto více rovin a typů. Pod tímto protáčením si můžeme představit sled modifikovaného bočního, předního a znovu bočního protáčení. Kruhy, které se zde prolínají a tvoří před tělem půl kruh tvoří ve velké rychlosti jednu z nejdokonalejších všestranných obran. Je velmi obtížné udržet protáčet meč ve velké rychlosti déle, ale podívaná na někoho takového je pak vskutku velkolepá. Pracuje zápěstí i celá ruka a meč se v krajních fázích musí dostat mírně za tělo.
Komplexní protáčení kulové je nejdokonalejší a také nejtěžší formou. Naučit se ho a nic si neuseknout (zejména hlavu), je velmi obtížné, pokud máte špatný meč, pak téměř nemožné. Protáčící se čepel meče se zde vymršťuje až nad hlavu a za ní, posléze vpřed, do boků a znovu za záda a nad hlavu. Rukojeť putuje kolem těla až nad hlavu a zpět. Je to nejdokonalejší způsob obrany a čepel mnohy bývá těžko postřehnutelná, protože něco takového se musí zvládat hodně rychle, aby se obrana nedala lehce rozbít. Zápěstí i ruka zde odvedou ohromnou dřinu a s těžšími meči tento způsob vyžaduje opravdu hodně fyzické síly. Kulové komplexní protáčení vyžaduje naprostou vládu a kontrolu meče, zručnost, praxi a opravdu mistrné dovednosti a mnoho zkušeností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama