Dobrá zbraň II.

10. července 2008 v 0:41 | Annie |  Šerm a věci okolo...
Dobrá zbraň. Co si pod tím kdo představuje a jaká zbraň je nejblíže tomuto ideálu? Dobro je subjektivní, jak by řekl Palpatine. A stejně tak subjektivní mohou být i názory na jednotlivé zbraně. (Nebudu říkat meč ani klacek, protože…
C-E-N-Z-U-R-A
Existují dva základní protipóly improvizovaných zbraní a celá škála zástupců mezi nimi, které lze (ne vždy) snadno získat. Bavím se o amatérském šermu bez jakéhokoliv instruktora, zkušené osoby ani profesionálního vybavení.
První možnost opatření si klacku spočívá v prosté a primitivní vycházce do lesa. Spatřit nějaký vhodně dlouhý a silný klacek opravdu není obtížné, mez kmeny se jich válejí desítky. Nalézt nějaký pružný a odolný zabere chviličku. Možná ulomíte silnější konec, možná slabší a třeba vám bude vyhovovat takový, jaký je. Třeba vám i padne do ruky. Jedno je jisté. Přijdete s ním domů, ořežete nejhorší suky (pokud nechcete mít hákovací meč,) možná přetáhnete elektrikářskou páskou a máte hotovo. Některé toho vydrží obdivuhodně mnoho, ale najdou se i zmetci, kteří vám při druhém úderu v otočce křupnou.
Výhody: snadná dostupnost (pokud nebydlíte v Praze či na podobném místě;-) nulový strach o něj (když ho zničíte, co se stane?) minimální nutnost úprav ( ulomit, olámat a je to)
Nevýhody: nepředvídatelná životnost ( křupne při první bitce, nebo přežije i vašeho nejhoršího nepřítele?) nepředvídatelná kvalita, nemusí vždy padnout do ruky, nebývá ideálně rovný a už vůbec ne vyvážený, a mívá větvičky či suky. Snad nejhorší nedostatek. Neustále hákovat toho druhého při bitce může být ze začátku zábavné, ale po chvilce prudce ztrácí svoje kouzlo.
Takový klacek mám poslední dobou já. Můj dokonalý meč mi odešel a tak přežívám na olámaných větvích ze zahrady. Vřele doporučuji. ( Tak vřele, jak mi to jen dovolí moje lítost ze ztráty špičkové předchozí zbraně)
Druhou možností je prohledat dům, kolnu, sklad a příbuzné prostory s mnohem vyšším cílem - objevit pod vrstvami prachu svoji dokonalou zbraň. Takovou, co je rovná, hladká, na omak třísky nepouštějící a ke špičce se zužuje. Nepochybně je lepší než první kategorie, ale… obrečíte ji, pokud se vám váš úžasný meč zničí. Já pro svůj nalomený sice slzy neprolévala, ale do smíchu mi nebylo. A od té doby holduji kategorii první.
Výhody: Kvalita, estetičnost, pocit, že nedržíte jen klacek, větší či menší dokonalost
Nevýhody: je nutné na něj dávat pozor, obtížný na sehnání; osoba, která vám ho zničila, se může rázem ocitnout v ohrožení života…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RIKI RIKI | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 15:24 | Reagovat

NOOO.... POD SLOVY-DOBRA ZBRAN SI PREDSTAVUJU 2.DLOUHE PRUZNE KOPI Z ČÍNSKÉ RŮŽE... (JAK BY NE, SERMUJU S NIM UZ TRETI ROK)

www.judo-aikido.cz-web meho mistra JUDA

2 Annie Annie | 24. prosince 2008 v 17:56 | Reagovat

Bavím se o amatérském šermu bez jakéhokoliv instruktora, zkušené osoby ani profesionálního vybavení. Tam opravdu není nad kvalitní klacek gratis  přinesený z lesa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama