Psychologie extravagance

19. září 2008 v 15:17 | D.V. |  Protest action
V minulém článku jsme uvedly, jak se odlišují extravagantní lidé vzhledem. Nyní bych se ráda rozepsala o tom, proč to vlastně dělají a v čem jsou odlišní v principu.
Extravagance vznikla za účelem lišit se, tudíž jejím důvodem musela být nespokojenost se stavem, kdy jsou všichni stejní. Ta mohla nastat ve dvou případech - buď ze záporného vztahu k ostatním "stejným" nebo exhibicionistickými sklony. Dnes extravagance vzniká za účelem vyjádřit svůj názor i navenek.
A jaký je důsledek? Setkáváme se s velkou spoustou různých skupin "stylů" od emo až po Gothic. Gothic je jediný všeobecně známý styl s vlastní filozofií, u kterého nejde pouze o oblečení (emo je o hudbě a o ostatních vůbec nemluvím, jsou buď naprosto povrchní nebo v podstatě neznámé), tudíž je něčím vskutku a podstatě extravagantním. Lidé, kteří chtějí vyjádřit postoj nebo názor oblečením a zjevem, mají většinouu pevně určený, s časem neměnný styl, ve kterém si jdou bez jakýchkoli ohledů na všechny okolo. Taková je většina extravagantních myslících lidí, s takovouto lidskou menšinou jsme se setkaly tenkrát s Obi na Pragoconu. Jsou to jedinci, individualisté, kterým nevadí opovržlivé nebo obdivné názory okolí, jsou prostě samostatnými a soběstačnými členy společnosti bez závislosti na davu.
A druhá skupina extravagantních je ta, která se chce lišit za každou cenu, tedy jsou to lidé jdoucí úmyslně a protestně jiným směrem. Tito lidé kombinují zdánlivě nekombinovatelné a přidávají ke zdánlivě úplným modelům. Jsou to jedinci za každou cenu chtějící být středem pozornosti, schválně opovrhující módou a společností, jsou to exhibicionisté. Nechovají se jako první skupina k většině lhostejně, ale dráždivě a trochu jí opovrhují.
Z čeho vznikly hnutí jako Hippies, Skinheads a podobně? Právě z lidí, kteří chtěli být extravagantní a chtěli se odlišovat. Ať už první nebo druhá skupina, zkrátka nesouhlasili s názorem většiny a chtěli to dát najevo.
Myslím, že dát najevo svůj názor není nikdy na škodu a když se držíme hesla všeho s mírou, nikomu to vadit nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nevim nevim | 20. září 2008 v 16:41 | Reagovat

AHoj! Já nesouhlasím!EMO neni o hudbě.Ale o pocitech a spoustu dalších věcech.....To jste asi vyčetli na některé ze špatných stránek na internetu...Ale Emo je od slova emocional=emoční!!

Jinak docela máte zajímavé názory co se ohledně módy týče....

2 Annie Annie | 20. září 2008 v 19:10 | Reagovat

Třeba ten starý základ není, ale veškeré in nástavby a pozéři ano. Jasně, emo je o pocitech a prožívání. Jenže nemáš rozvedené, co prožívat. Povrchnost se nevylučuje, zvlášť u lidí, co se dali na tento styl kvůli módě.

3 Darth Victory Darth Victory | 20. září 2008 v 20:29 | Reagovat

Ano, emo je o pocitech, ale prapůvodně vzniklo z hudebního stylu. To, co je z něj teď se na něj v průběhu času nabalilo. Tedy - v průběhu několika posledních let, kdy se z emo stal módní hit. A z toho důvodu se z něj stalo to, co s čím se setkáváme. Zkrátka móda, nemyslící a povrchní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama