Úhyby, úskoky, úlety

5. září 2008 v 16:40 | D.V. |  Technika a styl
Protikladnými prvky vůči úderům jsou trojí - obrana mečem, úhyb nebo odražení útoku pomocí Síly. Nám, obyčejným smrtelníkům, jsou sice dostupné pouze první dvě, tím si ovšem nekažme šermířský požitek řekněme si něco právě o úhybech.
Přeskok dolního úderu je krásný, efektní, dokáže váš skvělý postřeh a můžete z nějokamžitě zaútočit, ale praktikovat ho je nesmírně obtížné. Odhadnout správný okamžik, kdy vyskočit, skočit dost vysoko, směrovat dolní úder dost nízko a přesně, aby vypadal celá akce skutečně a ne jako pěst na oko, to je opravdové mistrovství. Nebudu psát, že je to v podstatě nemožné, tyto prvky jsou opravdovou machrovinou a my jsme právě dolní přeskok do nové bitky zařadily - a to do celé jedné uhýbací sekvence. Zkoodrinovat to... vyžaduje velmi tvrdý a častý trénink.
Horní úhyb je prachobyčejné sehnutí se před vodorovným úderem směřovaným na hlavu. Není tak náročný jako předchozí typ, takže je používanější. Navíc z něj lze výborně vystartovat a bodnout po nepříteli a - co si budeme povídat - je to pohodlnější, než krytí.
Nejjednoduššími úhyby jsou úhyb do strany a dozadu. Jedná se o ten samý typ, jen směr je jiný. Zkrátka uskakujete a buď chcete cíleně získat čas, nebo vám prostě nic jiného nezbývá. Chcete-li vteřinu, dvě na rozmyšlenou a oddech, není pro vás lepší řešení. Vyhnete se úderu (pokud nejste obzvlášť velcí smolaři nebo hrom do police) a dostanete čas na rozmyšlenou nebo nový útok.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama