Písemný projev okolí

7. října 2008 v 19:54 | Annie |  Protest action
Původně školní slohová práce, ale myslím, že se docela dobře hodí i sem.

Snad každý z nás se někdy setkal s hůře srozumitelnou větou, každý se snažil porozumět a pochopit ji, zatímco jeho oči létaly po řádkách ani vzdáleně nepřipomínajících spisovnou češtinu a snažily se poslat obraz dál, aniž by sklouzly stranou a odvrátily se od nesrozumitelného textu. Každý z nás se setkal s ignorováním spisovné gramatiky, překrucovanými slovy a s dětinským šišláním. Ne, to není výplod mladého, nezkušeného školáka. Autory těchto řádků bývají teenageři; ti, o kterých by člověk mohl říct, že existuje jen málo gramatických pravidel, jež jim nejsou známa.
Pravidla spisovného jazyka jsou stálá a neúprosná; totéž lze říct i o jejich popírání. Neexistuje snad pravidla, které by ještě nikdo nepopřel, a sotva tomu tak je z neznalosti. Stačí navštívit prakticky libovolný internetový blog v roli osobního deníku, a člověk nestačí sledovat. Náhodná velikost písmen, písmena nahrazená jinými a záměrné gramatické chyby jsou ruku v ruce s šišláním či infantilními zdrobnělinami přítomna v tvorbě valné většiny dnešní mládeže. Pokud by se jednalo o prostou snahu odlišit se, museli by si milí teenageři zajisté povšimnout, že odlišné jevy obvykle bývají v menšině.
Snad promyšlená snaha vytvořit si vlastní řád a svrhnout přežité, už dávno nevyhovující gramatické zákony? Pro nás, na druhé straně pomyslného spektra, je to nemožné posoudit. Můžeme se dohadovat, vytvářet teorie a psát odborná pojednání, příčinu však znají jen sami rebelové. A když se vezme v úvahu davové myšlení dnešní mládeže a sklony se stylizovat do nějakého ideálu, můžeme polemizovat, zda to ví oni sami..


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama